UgensErhverv.dk
Brunata anker varmemåler-dom

Brunata anker varmemåler-dom

Sag om kritik af konkurrents produkt ender i Højesteret.

24-02-2006

Sag om kritik af konkurrents produkt ender i Højesteret.

Af Lars Solberg

De to dominerende virksomheder på det danske marked for varmemålere på radiatorer er røget i totterne på hinanden. Det førte til en retssag i Sø- og Handelsretten, hvor der faldt dom i januar. Brunata A/S og adm. direktør/medejer Jens Peter Fischer Hansen blev fundet skyldig i uretmæssigt at have beskyldt Ista for at sælge et ulovligt produkt.

Brunata og direktør blev dømt til bøder på henholdsvis 100.000 kr. og 50.000 kr. Endvidere skulle Brunata betale over to mio. kr i erstatning, da retten fandt, at Brunatas udtalelser har medført et dyk i salg af et Ista-produkt.

Brunata og Jens Peter Fischer Hansen har valgt at anke erstatningens størrelse til Højesteret.

Brochurer

Meget mere Bygma i Esbjerg

Meget mere Bygma i Esbjerg

Ved de to største indfaldsveje i Esbjerg ligger der nu en moderne Bygma, som skal komplimentere hinanden

Forsvaret udvider samarbejdet med Kemp & Lauritzen

Forsvaret udvider samarbejdet med Kemp & Lauritzen

Siden 2022 har teknikgiganten leveret på fire ud af fem dele af teknisk vedligehold og eftersyn inden for samtlige tekniske fag til Etablissement- og Terrænkommandoen. Nu er aftalen blevet fornyet, og den femte delaftale er føjet til

En af landets største renoveringer skydes i gang - her er holdet bag

En af landets største renoveringer skydes i gang - her er holdet bag

På den københavnske vestegn skal 748 boliger fordelt på ca. 75.000 m2 renoveres frem mod 2034, og både totalrådgiver og underrådgivere er nu på plads

Længe ventet motorvejsudvidelse ved Kolding

Længe ventet motorvejsudvidelse ved Kolding

Vejdirektoratet sætter nu gang i arbejdet med at udvide Sønderjyske Motorvej (E45/E20) nordvest om Kolding med et ekstra spor i hver retning.