UgensErhverv.dk

Penge til e-læring på virksomheder

10 mio. kr. offentlige kroner til at uddanne ansatte via computeren.

15-01-2004

10 mio. kr. offentlige kroner til at uddanne ansatte via computeren.


E-læring betyder indlæring via computeren. I forbindelse med regeringens handlingsplan ´IT med omtanke´ skal der nu gøres en indsats for, at denne metode kan udbredes i små og mellemstore virksomheder og i den offentlige sektor.

Interesserede kan søge om midler til e-læringsprojekter. Videnskabsministeriet har afsat 10 mio. kr. til formålet.

For at kunne få støtte, skal man gå sammen med andre aktører, og tage ansvar for gennemførelsen af e-læringsprojektet i virksomheden eller institutionen.

Det er IT- og Telestyrelsen, der skal administrere e-læringspuljen.
Ansøgningsfrist er den 20. februar 2004

På www.e-kompetencer.dk er der yderligere information om muligheden for at for at opnå støtte.
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ingen politisk logik i asbestregler

Ingen politisk logik i asbestregler

Må en person, der har gennemgået asbestautorisationskursus nedtage sin egen boligs asbesttag? Ifølge beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) er svaret på det spørgsmål NEJ!

Private må selv fjerne farlige stoffer – bortset fra asbest

Private må selv fjerne farlige stoffer – bortset fra asbest

I modsætning til asbest må private boligejere fjerne eksempelvis PCB og blyholdig maling

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Regeringens skaber usikkerhed om tilskud til varmepumper

Regeringens skaber usikkerhed om tilskud til varmepumper

Ifølge et svar fra klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa (RV) til Mathilde Hjort Bressum (V) vil regeringen efter nytår ikke længere støtte udfasningen af gasfyr til varmepumper