UgensErhverv.dk
Nyt højhus i Københavns Havn

Nyt højhus i Københavns Havn

NCC opfører 48 meter højt lejlighedsbyggeri på Amerika Plads på Indre Østerbro.

23-02-2006

NCC opfører 48 meter højt lejlighedsbyggeri på Amerika Plads på Indre Østerbro.

Juli 2007 vil der efter planen stå et nyt højhus på Amerika Plads i Københavns Havn. Det er NCC, der er bag projektet.
Bygningen er døbt Fyrtårnet og er ifølge NCC tænkt som et vartegn og pejlemærke for den nye havnebydel i den gamle frihavn på Indre Østerbro.

Byggeriet består af en tårnlignende bygning med en tilstødende vinkeldel. Det bliver 48 meter højt i 15 etager, og det skal rumme 89 lejligheder.
Lejlighederne får en fælles tagterrasse og egen parkeringsplads. Lejlighederne går fra cirka 90 kvadratmeter op til cirka 160 kvadratmeter i størrelse. De øverste tårnlejligheder bliver penthouselejligheder i to etager.

Det er arkitektfirmaet Lundgaard & Tranberg, der har tegnet projektet. Byggeriperiode er fra april 2006 til juli 2007.
-ls.

Brochurer

Meget mere Bygma i Esbjerg

Meget mere Bygma i Esbjerg

Ved de to største indfaldsveje i Esbjerg ligger der nu en moderne Bygma, som skal komplimentere hinanden

Forsvaret udvider samarbejdet med Kemp & Lauritzen

Forsvaret udvider samarbejdet med Kemp & Lauritzen

Siden 2022 har teknikgiganten leveret på fire ud af fem dele af teknisk vedligehold og eftersyn inden for samtlige tekniske fag til Etablissement- og Terrænkommandoen. Nu er aftalen blevet fornyet, og den femte delaftale er føjet til

En af landets største renoveringer skydes i gang - her er holdet bag

En af landets største renoveringer skydes i gang - her er holdet bag

På den københavnske vestegn skal 748 boliger fordelt på ca. 75.000 m2 renoveres frem mod 2034, og både totalrådgiver og underrådgivere er nu på plads

Længe ventet motorvejsudvidelse ved Kolding

Længe ventet motorvejsudvidelse ved Kolding

Vejdirektoratet sætter nu gang i arbejdet med at udvide Sønderjyske Motorvej (E45/E20) nordvest om Kolding med et ekstra spor i hver retning.