UgensErhverv.dk
Plads til idræt i byen

Plads til idræt i byen

Danmarks største idræts- og kulturplads anlægges i Fredericia.

15-02-2006

Danmarks største idræts- og kulturplads anlægges i Fredericia

Boldspil, børnehyl og biograffilm! Lige midt i Fredericia by anlægges det der bliver landets største plads specielt udformet til idræt og kulturarrangementer.

Det er byens udtjente gasværksgrund, der lægger jord til den 7.500 m2-store aktivitetsplads med baner til mange slags boldspil, en legeplads og en scene til film og teater. Om vinteren forvandles pladsen til en stor skøjtebane.

Desuden introduceres spillet, paddletennis, som er meget populært i Sydeuropa, USA og Sydamerika. Det spilles med bold og bat i et glasbur.

- Pladsen vil skabe mere sjov og liv i midtbyen – både for beboerne og for de handlende. Det bliver en plads for familien, der sammen kan tage ind til aktivitetspladsen og samtidig købe ind, siger Jane Findahl, der er formand for Børne- og Ungdomsudvalget i Fredericia Kommune.

Pladsen bliver hævet 70 cm over vejplan, og de forskellige baner bliver ´spartlet´ ind i betonen. Det giver en helstøbt plads uden store bander om banerne.

- Vi støtter gerne projekter, som giver mulighed for selvorganiseret idræt og kultur i dagligdagen for både unge og ældre - og det er netop, hvad aktivitetspladsen i Fredericia giver virkelig gode muligheder for. Og så endda lige midt i byen, siger Torben Frølich, direktør i Lokale- og Anlægsfonden , der har støttet projektet med 2,8 mio.kr.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Fra 1. juli bliver kravene til DGNB skruet gevaldigt i vejret

Fra 1. juli bliver kravene til DGNB skruet gevaldigt i vejret

Fremover skal der meget mere til for at opnå en DGNB-certificering – også mere end de nye CO2-krav i bygningsreglementet. Antallet af kriterier, som en bygning måles på i DGNB, reduceres fra 36 til 14

Konkurser i byggeriet (Uge 4/2025 -2)

Konkurser i byggeriet (Uge 4/2025 -2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Drop uværdig kamp for mere udenlandsk arbejdskraft

Drop uværdig kamp for mere udenlandsk arbejdskraft

Arbejdsgiverne svigter totalt løfter om lærepladser. 3F foreslår højere bøder til arbejdsgivere, der ikke opretter lærepladser. Pengene skal udbetales til arbejdsgivere, der opretter flere lærepladser, end de som minimum skal

332 ungdomsboliger på vej i Ørestad

332 ungdomsboliger på vej i Ørestad

Nrep og JCN Bolig går sammen om et Nordic Living-udviklingsprojekt i August Schade-kvarteret. Projektet består af 332 ungdomsboliger, som skal opføres langs Amagerfælledvej tæt på centrum i København