Rådgivningsfirma skal hjælpe med at få styr på farlige giftstoffer i Rusland.
26-03-2004
Rådgivningsfirma skal hjælpe med at få styr på farlige giftstoffer i Rusland.>/B>
Russerne får hjælp fra det danske rådgivningsfirma Cowi til at komme af med de store lagre af udgåede pesticider, som landmænd har brugt til at bekæmpe skadedyr og plantesygdomme med siden 1970’erne.
De ubrugte og forældede pesticider ligger ofte i gamle papirsposer og er til fare for miljø og sundhed.
Cowi har været i gang siden midten af januar med et pilotprojekt i de to store russiske amter, Pskov og Vologda, der tæller to og en halv million mennesker. Her skal udarbejdes en lagerliste, der giver overblik over, hvilke pesticider, der findes, og hvor mange ton, der gemmer sig hos landmændene.
I første omgang skal de lokale russere uddannes til selv at indsamle pesticiderne i sikkerhedsgodkendte tromler. De skal rådgives om blandt andet sikkerhedsudstyr, der kræves for at håndtere de farlige kemikalier. Senere skal rådgiverne udarbejde en plan for, hvordan russerne i fremtiden kan indsamle, pakke og destruere pesticiderne.
-ls.
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Tagdækkernes faldsikringssystem
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Alt inde for facebeklædning
Totalleverandør af personligt sikkerhedsudstyr
Alt i isolering
Skinnesystemer & Rørophæng m.m.
Energieffektive luftbehandlingsløsninger. Ideelt og kontrolleret klima
Individuel design og høj kvalitet til indvendige døre – dansk producerede
DAFA tætner, dæmper og beskytter
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen den seneste uge
De seks arkitekt-hold i projektkonkurrencen om et nyt fodboldstadion i Aarhus er blevet til tre. De skal nu bearbejde deres projektforslag, før man peger på en endelig vinder til november.
Både de professionelle og de private kunder i byggemarkedet stiller store krav til de ansattes viden om blandt andet vinduer og døre. Det er baggrunden for et undervisningskoncept fra vinduesproducent i Farsø
CO2-niveauet i danske klasselokaler har ikke har ændret sig nævneværdigt siden 2009. En undersøgelse viser samtidig for første gang i meget stor skala, at den dårlige luftkvalitet påvirker både elevernes trivsel og koncentrationsevne