UgensErhverv.dk

Tjek breve og pakker undervejs

Post Danmark har indført Track & Trace-system.

19-01-2006

Post Danmark har indført Track & Trace-system.

Takket være en stregkode på alle rekommanderede breve og værdibreve kan Post Danmarks kunder nu følge deres post på rejsen fra afsender til modtager.
Systemet fungerer gennem hjemmesiden www.postdanmark.dk, hvor der er selvbetjeningsfunktion, der hedder Find brev/pakke.

Her indtaster kunden det nummer, som står på kvitteringen, og får herved adgang til oplysninger om, hvor brevet befinder sig aktuelt, eksempelvis om det er udleveret til modtageren.

Hidtil er rekommanderede breve og værdibreve blevet påført et registreringsnummer ved indleveringen. Det er nu erstattet af en stregkode, som scannes i mindst tre faser af brevets rejse: På indleveringsstedet, på omdelingscentret og ved udlevering eller anmeldelse om afhentning på posthuset.
Det er disse scanninger, der giver information til Find brev/pakke om, hvor brevet befinder sig.
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi