Overskuddet øget med 3,2 procent fra sidste regnskabsår. Både store og små virksomheder har del i den øgede indtjening.
02-01-2006
Dansk Byggeri har endnu en gang analyseret byggevirksomhedernes regnskaber. For kalenderåret 2004 - og delvist også for første halvår 2005 - bekræfter analysen, at økonomien for tredje år i træk har været for opadgående.
Denne gang er indtjeningsforøgelsen gået fra en vækst på 2,2 procent i 2003 til 3,2 procent for 2004.
Forskellen er nu blot, at hvor det i 2003 var de store virksomheder, der stod for væksten, får de små nu også del i opsvinget.
Vækstraterne er beskedne i forhold til mange andre brancher, men de vidner om en positiv udvikling for byggebranchen, og kan ses som et resultat af den ”slankning” som virksomhederne har været i gennem omkring den økonomiske afmatning i 2003.
Udskilningsløb fortsætter
Selv om bundlinjerne generelt er forbedret, er der dog stadig det samme antal virksomheder, der er nødlidende i byggebranchen.
Ifølge analysen kæmper godt 16 procent nemlig stadig med underskud og 3 procent har både underskud og er insolvente.
Det er de tabsgivende projekter, der tynger ned, og derfor opfordrer Dansk Byggeri til i højere grad at forsøge sig med brug af risikostyringsværktøjer og udvikling af medarbejdernes kompetencer i pågældende virksomheder.
- mir
Lindab stålprofiler til tag og facade løsninger
Sikre udgravninger med gravekasser
Stiger og stilladser i aluminium
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Vinduer, døre, trapper og kviste
Tysk kvalitets siden 1860!
Vedligeholdelsesfri carport i tidløst design
Fra Typehus til Drømme Villa
Magasinet udgives i sam-arbejde med VinduesIndustrien
Online leasing af varebiler med ét klik.
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Byggeriet er tegnet af arkitektfirmaet CEBRA og rummer ca. 11.000 kvm kontorarealer suppleret af fællesfaciliteter
Tegnestuen Werk indstifter 'Fællesskabsprisen', der uddeles i samarbejde med Det Kongelige Akademi. Prisens formål er at hylde den arkitektstuderende, som gennem sit arbejde inspirerer med rumligheder, hvor æstetik og fællesskab mødes
Metroselskabet har valgt Systra Danmark og Vanovis som rådgivere på areal- og rettighedsområdet for den kommende forlængelse af metrolinjen M4 til Ydre Nordhavn