UgensErhverv.dk

DBI køber center for alarm- og sikring

Brand- og sikringsinstituttet supplerer sikrings-kompetencerne ved at overtage NUSA.

29-12-2005

Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut styrker sig på det sikringsmæssige område med købet af NUSA - Nordisk Uddannelsescenter, Sikrings- og alarmteknik.

NUSA har en række aktiviteter indenfor undervisning, rådgivning og prøvning på sikringsområdet, hvoraf en del udbydes som AMU-kurser.
Centeret blev dannet i 1989 og benyttes i dag af både udførende og projekterende indenfor alarm, overvågning og mekanisk sikring.

- NUSA har opbygget et interessant koncept, som især er stærkt inden for den ikke-brandmæssige del af sikringsområdet. Det supplerer på bedste vis de ydelser, vi kan tilbyde i DBI, og passer samtidig godt ind i vores strategi om at udvikle en bredt funderet sikringsorganisation, siger DBI’s administrerende direktør Peter Johansen om købet, der dog kun realiseres, hvis Undervisningsministeriet godkender DBI som udbyder af AMU-kurser.

- Med de sikringsmæssige udfordringer, vi oplever i disse år, er der et stigende behov for de serviceydelser, en sådan stærk organisation, kan tilbyde, siger Peter Johansen.

- mir

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 2/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 2/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Kontorbyggeri på 13.000 kvm undervejs i Skejby

Kontorbyggeri på 13.000 kvm undervejs i Skejby

Byggeriet er tegnet af arkitektfirmaet CEBRA og rummer ca. 11.000 kvm kontorarealer suppleret af fællesfaciliteter

Ny pris hylder arkitektstuderendes evne til at inspirere til fællesskab

Ny pris hylder arkitektstuderendes evne til at inspirere til fællesskab

Tegnestuen Werk indstifter 'Fællesskabsprisen', der uddeles i samarbejde med Det Kongelige Akademi. Prisens formål er at hylde den arkitektstuderende, som gennem sit arbejde inspirerer med rumligheder, hvor æstetik og fællesskab mødes

Rådgiverne til metronettets næste kapitel er på plads

Rådgiverne til metronettets næste kapitel er på plads

Metroselskabet har valgt Systra Danmark og Vanovis som rådgivere på areal- og rettighedsområdet for den kommende forlængelse af metrolinjen M4 til Ydre Nordhavn