UgensErhverv.dk

DBI køber center for alarm- og sikring

Brand- og sikringsinstituttet supplerer sikrings-kompetencerne ved at overtage NUSA.

29-12-2005

Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut styrker sig på det sikringsmæssige område med købet af NUSA - Nordisk Uddannelsescenter, Sikrings- og alarmteknik.

NUSA har en række aktiviteter indenfor undervisning, rådgivning og prøvning på sikringsområdet, hvoraf en del udbydes som AMU-kurser.
Centeret blev dannet i 1989 og benyttes i dag af både udførende og projekterende indenfor alarm, overvågning og mekanisk sikring.

- NUSA har opbygget et interessant koncept, som især er stærkt inden for den ikke-brandmæssige del af sikringsområdet. Det supplerer på bedste vis de ydelser, vi kan tilbyde i DBI, og passer samtidig godt ind i vores strategi om at udvikle en bredt funderet sikringsorganisation, siger DBI’s administrerende direktør Peter Johansen om købet, der dog kun realiseres, hvis Undervisningsministeriet godkender DBI som udbyder af AMU-kurser.

- Med de sikringsmæssige udfordringer, vi oplever i disse år, er der et stigende behov for de serviceydelser, en sådan stærk organisation, kan tilbyde, siger Peter Johansen.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster