UgensErhverv.dk

Stenuld frem i øst

Forbedret årsresultat for Rockwoll med fremgang på de østeuropæiske markeder.

22-03-2004

Isoleringskoncernen Rockwool fik i 2003 en forbedring af både omsætning og årsresultat.

Fremgangen skyldes i følge koncernens årsregnskab, at nedgangen i afsætningen af isoleringsprodukter på de vesteuropæiske markeder er bremset, kombineret med at der siden sommeren 2003 har været en kraftigt stigende efterspørgsel på de østeuropæiske markeder.

Omsætningen steg med fire procent til 8,2 milliarder og gav et årsresultatet på 254 millioner. En forbedring med hele 123 millioner i forhold til 2002.

Den store fremgang i årsresultatet skyldes dog først og fremmest en engangspost fra associerede selskaber. Ses der bort fra engangsposten blev fremgangen på mere beskedne tre millioner kroner.

-nn

Brochurer

Milliarder at spare for boligejerne

Milliarder at spare for boligejerne

Rapport fra Teknologisk Institut dokumenterer, at rensning og maling af betontagsten forlænger tagets levetid markant.

Konkurser i byggeriet (Uge 24/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 24/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Regeringen spænder ben for at bevare bygningsarven

Regeringen spænder ben for at bevare bygningsarven

Dansk Håndværk er med på Folkemødet med en debat om, hvordan vi bevarer bygningsarven i fremtiden. Debatten foregår med morgenbrød Lærlingenes Hus

Her er holdet bag kompleks transformation af historisk bygning i København

Her er holdet bag kompleks transformation af historisk bygning i København

Schmidt Hammer Lassen bliver totalrådgiver på transformationen af DSB’s vognværksted i Jernbanebyen i København. Projektet omfatter bl.a. omdannelsen af den mere end 100 år gamle industribygning til skole, daginstitution og kulturcenter