UgensErhverv.dk

Kunst på taget

Kunstmuseum vil under et nyt himmelrum tilbyde sine gæster at komme fra ”helvede til himmel”

22-12-2005

En stor julegave er faldet ned i turbanen på Aros, Aarhus Kunstmuseum, efter at Fonden Realdania har skænket museet 30 mio. kr. til et 2.500 kvm. stort kunstværk på taget af bygningen. Ambitionen er at skabe en hidtil uset kunstnerisk oplevelse og seværdighed, der vil give genlyd også internationalt.

I krydsfeltet mellem arkitektur og kunst vil der blive skabt et himmelrum på toppen af bygningen – 40 meter over byen. Så forbindelsen mellem himmel og helvede kan blive fuldendt. Det sidste i form af ”De 9 rum” i museets kælder – også kaldet gyser-kabinettet, hvor værkerne har fokus på liv og død. Herfra skal man kunne stige op i et ”Paradis” med panoramaudsigt over by og bugt.

Hvordan værket til sin tid vil tage sig ud ved ingen for det bliver internationalt fremtrædende arkitekter og kunstnere, som bliver indbudt til at udvikle det store tagareal.

Spil mellem kunst og arkitektur
- Allerede da arkitektfirmaet Schmidt, Hammer og Lassen vandt arkitektkonkurrencen i 1997, har Aros’s tag ligget og ventet på at blive til et kunstværk, siger museets direktør, Jens Erik Sørensen. Det sker nu, hvor den kunstneriske dimension i arkitekturen for alvor sættes på spil med etableringen af et rekreativt himmelrum.

Han har selv gået med tanker om at lave en park på taget med hængende haver, hvor man om vinteren kan sidde under appelsintræer og nyde udsigten, når sneen falder om vinteren, men alle muligheder står åbne.

I øvrigt blev tagkonstruktionen allerede under opførelsen forstærket for at fremtidssikre en senere realisering af et egentligt tagbyrum.

- Aros’s placering centralt i Århus giver en enestående mulighed for at skabe et tagbyrum, der afslører ellers uopdagede dimensioner i relationen mellem byen, bugten og himmelrummet, tilføjer direktør for Realdania, Hans Peter Svendler.

I forvejen er der investeret 308 mio .kr. i museet, og det nye himmelrum skal efter planen stå klar i 2007.
krus-

Brochurer

  • Lyngsøe

    Lyngsøe

    Alt i overdækning. Dansk design.

  • Lindab

    Lindab

    Lindab stålprofiler til tag og facade løsninger

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • Vinduer & Facader

    Vinduer & Facader

    Magasinet udgives i sam-arbejde med VinduesIndustrien

  • TITAN Containers

    TITAN Containers

    Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc

  • Toyota Danmark

    Toyota Danmark

    Få en robust og loyal samarbejdspartner

  • Sitech Danmark

    Sitech Danmark

    Avanceret byggeteknologi og support

  • Auro

    Auro

    Biobaseret maling, Kemifrit indeklima, Prof. topkvalitet.

Konkurser i byggeriet (Uge 2/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 2/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Kontorbyggeri på 13.000 kvm undervejs i Skejby

Kontorbyggeri på 13.000 kvm undervejs i Skejby

Byggeriet er tegnet af arkitektfirmaet CEBRA og rummer ca. 11.000 kvm kontorarealer suppleret af fællesfaciliteter

Ny pris hylder arkitektstuderendes evne til at inspirere til fællesskab

Ny pris hylder arkitektstuderendes evne til at inspirere til fællesskab

Tegnestuen Werk indstifter 'Fællesskabsprisen', der uddeles i samarbejde med Det Kongelige Akademi. Prisens formål er at hylde den arkitektstuderende, som gennem sit arbejde inspirerer med rumligheder, hvor æstetik og fællesskab mødes

Rådgiverne til metronettets næste kapitel er på plads

Rådgiverne til metronettets næste kapitel er på plads

Metroselskabet har valgt Systra Danmark og Vanovis som rådgivere på areal- og rettighedsområdet for den kommende forlængelse af metrolinjen M4 til Ydre Nordhavn