UgensErhverv.dk
Shhhh... Gyproc AkustikvægGyproc Akustikvæg

Shhhh... Gyproc Akustikvæg

Gipsvæggen hjælper med at skrue ned for støj og larm

15-12-2005

Der skal skrues ned for den store volumen-knap. Der sættes således mere og mere fokus på at begrænse støjforureningen, overalt hvor vi færdes og opholder os.
Undersøgelser viser, at for meget trafikstøj tæt på boligerne gør os syge, på arbejdspladsen falder produktitivet og trivsel, mens børn lærer dårligere og bliver trætte i skolen, hvis støjniveauet bliver for højt.
Derfor lægges der op til stramninger i lovgivningen for at nedbringe støjen, og vi ser flere produkter og løsninger indenfor støjdæmpning.

Tidligere var det loftet, som hovedsageligt blev brugt til at støjdæmpe et rum. I dag foregår der en udvikling i retning af at tage væggene i brug. BPB Gyproc har introduceret det første vægsystem i gips, der skal fjerne overdrevent støjsvineri indendøre.

Lyddæmpende gipsvæg
For at få et godt lydmiljø er der en tommelfingerregel: Der skal sidde lyddæmpende materialer på væggene i et omfang, der svarer til 20 procent af loftsarealet i rummet. Hidtil har der ikke været et integreret produkt til brug med de vidt udbredte gipsvægge i byggeriet, men som de første har Gyproc introduceret en løsning, der egner sig til både institutioner og kontormiljøer.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 32/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 32/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Lokal entreprenør skal bygge 30 almene boliger i Bramming

Lokal entreprenør skal bygge 30 almene boliger i Bramming

Esbjerg Kommune har godkendt Bramming Boligforenings nye boligbyggeri på Hjørnegrunden i Nørregade. Godkendelsen betyder, at projektet nu kan realiseres, og første spadestik til de almene boliger forventes taget i november

Kaospilot skal skabe kreative arkitektledere i Aarhus

Kaospilot skal skabe kreative arkitektledere i Aarhus

Erhvervsakademi Aarhus, Kaospilot og Arkitektskolen Aarhus lancerer en ny diplomuddannelse i arkitekturledelse. Første hold starter den 16. november, og tilmeldingen er netop åbnet

Chef i Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse tiltalt for omfattende og grov millionsvig

Chef i Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse tiltalt for omfattende og grov millionsvig

To personer er tiltalt for sammenlagt 12 forhold af mandatsvig, forsøg på mandatsvig og dokumentfalsk