UgensErhverv.dk

Nye brandbestemmelser pr. 1. juni

Erhvervs- og Boligstyrelsen opstiller nye regler i Bygningsreglement 1995.

19-03-2004

Erhvervs- og Boligstyrelsen opstiller nye regler i Bygningsreglement 1995.


Erhvervs- og Boligstyrelsen har netop offentliggjort nye brandbestemmelser i bygningsreglementet 1995. De indføres pr. 1. juni i år.

Ifølge styrelsen betyder de nye regler, at virksomhederne ikke længere skal udføre brandsikring på én bestemt måde og efter detaljerede krav, men får større frihed til selv at afgøre, hvordan brandsikring skal ske mod at dokumentere, at sikkerheden er i top.

Styrelsen mener, at der hermed er lagt op til en modernisering af de eksisterende bestemmelser, som skal give byggeriet og dets leverandører større fleksibilitet og udviklingsmuligheder.

I forbindelse med indførelsen af reglerne udtaler vicedirektør Jesper Rasmussen fra Erhvervs- og Boligstyrelsen:

- De nye brandbestemmelser betyder, at byggevirksomhederne får bedre muligheder for at bygge spændende og anderledes byggerier, fordi de ikke længere er bundet til bestemte udførelsesmåder. Det kan give innovation og dermed konkurrencefordele for alle, der arbejder med dansk byggeri.
- De nye krav betyder ikke, at vi slækker på sikkerheden. Ingen behøver at være utryg, når de går ind i en bygning. Kravene til brandsikkerhed vil være ligeså høje, som de hele tiden har været, siger han.

De nye bestemmelser træder i kraft den 1. juni 2004. Der vil være en overgangsperiode på et halvt år, hvor både de gamle og nye bestemmelser kan anvendes.
-ls.




Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Brug for forskning i byggeriets grønne omstilling

Brug for forskning i byggeriets grønne omstilling

Forskning i grøn omstilling i bygge- og anlægsbranchen er afgørende for bedre og mere effektiv udnyttelse af ressourcerne

Finansiering af Lynetteholm hænger ikke sammen

Finansiering af Lynetteholm hænger ikke sammen

Torsten Gejl fra Alternativet peger i forbindelse med et spørgsmål til transportminister Thomas Danisen på, at det seneste budget for anlæggelsen af Lynetteholm er på 3,4 milliarder, og det er en stor overskridelse af det oprindelige budget

83 procent af hospitalsbygningerne har brug for renoveringer

83 procent af hospitalsbygningerne har brug for renoveringer

Der bliver i løbet af de kommende ti år brug for at investere minimum 27 milliarder i at genoprette nedslidte hospitalsbygninger

Konkurser i byggeriet (Uge 21/2023 - 2)

Konkurser i byggeriet (Uge 21/2023 - 2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger