UgensErhverv.dk

Industribyggeriet får svær start på 2004

TUN Tendens viser mere boligbyggeri, mens erhvervsbyggeriet har svære tider.

14-01-2004

TUN Tendens for 1.kvartal 2004 viser en støt stigende byggesum for boligbyggeriet, medens industri- og erhvervsbyggeriet har svære tider.

For 4. kvartal 2003 forudsagde TUN-Tendens i oktober 2003 en væsentlig stigning i den totale byggesum for byggeriet i Danmark. På trods af, at der traditionelt er forholdsvis mange byggeprojekter, hvis byggestart bliver rykket frem i tiden, især fra december måned, har den positive udvikling vist sig at holde stik.

Således var byggesummen for 4. kvartal 2003 mere end dobbelt så stor som for samme periode året før.

Denne udvikling må først og fremmest tilskrives, at adgangen til at lånefinansiere grundkapitalindskuddet ophørte med udgangen af 2002, hvorfor mange kommuner benyttede lejligheden til at fremrykke en del af det planlagte støttede boligbyggeri.

En del af dette byggeri er påbegyndt i løbet af i år, hvilket har medført den voldsomme stigning i boligbyggeriet.

Regeringen vedtog desuden i juni 2003 at fremrykke investeringer i det støttede byggeri for at sætte yderligere gang i boligbyggeriet. I den forbindelse blev der genåbnet for lånefinansiering af grundkapitalindskuddet for alment nybyggeri.

Det skønnes, at låneadgangen fremrykker påbegyndelser svarende til i størrelsesordenen 1.000 almene boliger fra 2004 til 2003. Denne fremrykning har også bidraget positivt til byggeaktiviteten i andet halvår 2003. En stor del af aktivitetsvirkningen ventes dog først at blive udmøntet i 2004.

Mindre industribyggeri
I første kvartal i 2004 vil vi se en mærkbar nedgang i industribyggeriet på landsplan, hvorimod de øvrige sektorer vil være enten status quo med 1. kvartal 2003, eller med en mindre fremgang, især boligbyggeriet viser en pæn fremgang.

På trods af en fremgang i specielt boligbyggeriet på næsten 900 mill. kr. og på fritids- og institutionsområdet på samlet set 1 mia. kr., betyder den klare nedgang i industribyggeriet, at den totale byggesum for hele landet for 1. kvartal 2004 vil være 600 mill. kr. mindre sammenlignet med samme periode i 2003 ( 15.939 mill.kr. mod 16.569 mill.kr. i 2003)

Der er naturligvis regionale forskelle på udviklingen i byggeaktiviteten. Specielt kunne fremhæves Fyn og Sønderjyllands amter, hvor boligbyggeriet i første kvartal 2004 faktisk er lavere end 1. kvartal 2003.

til gengæld er der henholdsvis erhvervs- fritids- og institutionsbyggeri, som bevirker, at udviklingen i de 2 amters samlede byggesum er stigende, i modsætning til resten af landet.

For så vidt angår boligbyggeri er det specielt Vest Sjællands, Vejle, Århus og Ringkøbing amter, der udviser den største stigning, medens der i Københavns, Storstrøms, Fyns og Sønderjyllands amter er en svagt negativ udvikling.

Brochurer

Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

Boligsælgere risikerer uforskyldt millionregning årtier efter deres salg af bolig for noget, de IKKE er skyld i. Det vil justitsminister Nicolai Wammen ikke gøre noget ved

Ulovligt gør-det-selv kan få alvorlige konsekvenser

Ulovligt gør-det-selv kan få alvorlige konsekvenser

Ifølge en undersøgelse fra Gjensidige og TEKNIQ udfører mange danske boligejere projekter, de slet ikke må udføre

Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

Arctic Endurance Hold 5 har blandt andet har udført opmålinger af fire store broer over vejtunnelrør og bortsprængt sten og klippestykker, der har været en torn i øjet på lokalsamfundet i årevis

Voldsom prisstigning på nyt badeværelse

Voldsom prisstigning på nyt badeværelse

Badeværelsesrenovering er den håndværkerydelse, der er steget mest i pris det seneste år. Samtidig er maler-, tømrer- og murerarbejde blevet markant dyrere