Slut med gentagelser og fejludbetalinger. Fra november går udbetalinger fra det offentlige ind på virksomhedens Nemkonto
20-10-2005
Nu bliver det nemmere, når virksomhederne skal modtage penge fra det offentlige. Fra november går Nemkonto i luften, og det betyder, at virksomheden registreres med bare én konto i stat, amt og kommune.
- Nu skal virksomhederne ikke længere oplyse deres konto, hver gang de er i kontakt med det offentlige, men kan give et kontonummer én gang for alle. Det betyder også, at udbetalinger ikke havner på de forkerte konti, fortæller projektchef Jørn Jensen fra Dansk Byggeri.
Nemkonto er endnu et led i digitaliseringen af det offentlige. E-faktura er en del af denne digitalisering, men ulig e-faktura spås Nemkonto øjeblikkelig succes.
- Vi har været i tæt kontakt med myndighederne gennem hele planlægningen af Nemkonto for at sikre os, at resultatet blev fleksibelt, og at overgangen til Nemkonto sker med mindst mulig gene for virksomhederne. Og jeg er overbevist om, at virksomhederne vil opleve den nye konto som en administrativ lettelse, siger Jørn Jensen.
Virksomhederne vil i løbet af kort tid modtage et brev fra Nemkonto med et kontoforslag. Ønskes en anden konto, kan den foreslået Nemkonto ændres i virksomhedens eget pengeinstitut.
- mir
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Nedbrydning og Miljøsanering
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Tagdækkernes faldsikringssystem
Læs marts 2026 udgaven her
Fra Typehus til Drømme Villa
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret
Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København