UgensErhverv.dk

Utzon på Louisiana

Udstilling sætter fokus på den verdensberømte arkitekts kreative proces

15-03-2004

Udstilling sætter fokus på den verdensberømte arkitekts kreative proces.


Kunstmuseet Louisiana viser fra 2. april til den 29. august en udstilling med den verdensberømte danske arkitekt Jørn Utzon.

Udstillingen, der er skabt i samarbejde med arkitekten selv og sønnen, Jan Utzon, fokuserer på processen i Utzons arbejder og viser hans værker og inspirationskilder i form af modeller, fotos, tegninger og skitser.

Endvidere giver den mulighed for at opleve ikke-realiserede projekter gennem modeller og 3D-animationer.

Fonden Realdania støtter udstillingen med to mio. kr.

- Jørn Utzon er en af vores største nulevende arkitekter, og en udstilling på Louisiana giver et stort publikum muligheden for at lære hans værker bedre at kende, udtaler Hans Peter Svendler, direktør i Fonden Realdania.
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer