Ønsker at gøre børn og unge mere interesserede i videnskab og teknologi.
13-01-2004
Ønsker at gøre børn og unge mere interesserede i videnskab og teknologi.
Danfoss Universe er navnet på en oplevelsespark, som virksomheden Danfoss sammen med Carl Bro Gruppen er gået i gang med at bygge i Sønderjylland.
Parken skal give børn og voksne mulighed for at mærke teknologi og naturfænomener på deres egne kroppe.
Aktiviteterne i parken omfatter blandt andet en gletscher, der bevæger sig. Der bliver mulighed for at gå på oplevelse i en tordensky, lege med hastighed ved accelerationsmaskiner, opleve det indre i en vulkan og føle forskellen på kulde og varme.
Baggrunden for projektet er et ønske om at gøre børn og unge mere interesserede i videnskab og teknologi. Det har betydning for erhvervslivet, at unge interesserer sig for at uddanne sig inden for naturvidenskab.
Det første spadestik er taget, og Danfoss Universe forventes at åbne for publikum i 2005.
-ls.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Lad os gøre det sammen
Find den varebil, der passer bedst til kravene inden for dit erhverv.
Tysk kvalitets siden 1860!
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Fra Typehus til Drømme Villa
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Læs marts 2026 udgaven her
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Boligsælgere risikerer uforskyldt millionregning årtier efter deres salg af bolig for noget, de IKKE er skyld i. Det vil justitsminister Nicolai Wammen ikke gøre noget ved
Ifølge en undersøgelse fra Gjensidige og TEKNIQ udfører mange danske boligejere projekter, de slet ikke må udføre
Arctic Endurance Hold 5 har blandt andet har udført opmålinger af fire store broer over vejtunnelrør og bortsprængt sten og klippestykker, der har været en torn i øjet på lokalsamfundet i årevis
Badeværelsesrenovering er den håndværkerydelse, der er steget mest i pris det seneste år. Samtidig er maler-, tømrer- og murerarbejde blevet markant dyrere