Kroppen nyder godt af den større fokus på indretning af badeværelset.
23-09-2005
Kroppen nyder godt af den større fokus på indretning af badeværelset.
Samtalekøkkenet har i lang tid opsuget opmærksomheden hos forbrugere og producenter, men nu har snakken listet sig ind på badeværelset, som i stadig højere grad er i fokus, når folk ønsker forbedringer i deres hjem. Og det nyder kroppen i hvert fald godt af.
I mange badeværelser er det ene hjørne fyldt op af et spabad. Spabadet er for alvor slået igennem herhjemme. Et nyt fænomen, dampkabinen, er også på vej.
Både spaen og dampkabinen eller kombinationen af de to kan være udstyret med alle mulige bekvemmeligheder ud over de traditionelle. I dag er der både indbygget telefoner og musikanlæg.
De nye redskabers invasion af badeværelset afspejler tidsånden, mener Anders Boesen, indehaver af firmaet Nordic-Spa, der leverer både spabade og dampkabiner.
- I dag ønsker folk at forkæle dem selv mindst et kvarter hver dag. Og her er et spabad eller en dampkabine en hurtigt og nem måde, siger han.
Ifølge Anders Boesen sælger spabadet hos alle samfundsgrupper. Det er ikke længere kun eksklusivt, selv om der også findes meget eksklusive modeller. Spaen har fået bugt med Janteloven.
- Den danske mentalitet er, at vi ikke må føre os for meget frem materielt. Og det lå nok lidt i luften, at det at installere et spabad var lige i overkanten. Men det er heldigvis ovre nu, siger han.
Dampkabinen har ikke samme udbredelse. nders Boesen mener, at det skyldes, at fænomenet er så fremmed for danskere.
- Vi har solgt mange dampkabiner til vestkyst-sommerhuse, der lejes ud til tyskere. Syd for grænsen har man en anden tradition for dampbade og lignende. Men det skal nok slå igennem herhjemme også, mener han.
-ls.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Tysk kvalitets siden 1860!
Vinduer, døre, trapper og kviste
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Fra Typehus til Drømme Villa
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret
Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København