UgensErhverv.dk

Farvet lys i opgangen

Trapperummene i den nye bydel på Ny Tøjhus-grunden oplyses af et armatur med lys i flere farver.

11-03-2004

Når mørket falder på i den nye bydel på Ny Tøjhus-grunden på Islands Brygge, vil lyset i trappeopgangene skinne i flere farver fra et belysningsarmatur, der er udviklet specielt til det store byggeprojekt.

Af Niels Nielsen

Trappeopgangene i den første boligbebyggelse på Ny Tøjhus-grunden er karakteriseret ved det gode dagslys, der i dagtimerne kommer ind fra to sider gennem store glasfacader.

Om natten vil lyset omvendt strømme ud fra det høje smalle rum i en palet af røde, gule og blå farver. Elevatorkernen midt i trapperummet er nemlig dekoreret med en farvet version af det belysningsarmatur, som også leverer rummets almindelige belysning.

Minimeret dybde
- Ideen har været at lave et armatur med et rent og afklaret design, der sender et diffust lys ud i rummet og samtidig oplyser væggen, som den hænger på for at mindske kontrasterne.

- Desuden er dybden på armaturet minimeret til 75 mm for at stikke mindst muligt ud fra væggen, forklarer arkitekt Jens Ammundsen, leder af designafdelingen hos Vilhelm Lauritzen Arkitekter, der har tegnet boligbyggeriet og også udviklet belysningsarmaturet i samarbejde med armaturproducenten Louis Poulsen.

Vægarmaturet har et kvadratisk omrids på 25 cm og har fået navnet ’Frontal’.

Polycarbonat
Første etape af boligbebyggelserne i Ny Tøjhus-kvarteret kommer til at rumme 105 boliger, der er fordelt på tre bygninger. Tilsammen har bebyggelsen syv trappeopgange med to lejligheder per etage, hvor der hænger et armatur ud for hver indgangsdør plus to på hver trapperepos.

- Armaturet er sammensat af to dele: en monteringsboks med lyskilder og teknik samt et aftageligt frontelement bestående af en aluminiumsramme, der er hægtet fast til monteringsboksen i fire hægter, så der opstår et 15 mm mellemrum, hvor lyset kan trænge ud bagtil og oplyse væggen.

- I aluminiumsrammen er fastmonteret et stykke opal polycarbonat, der er hvidt i armaturerne ved dørene, men farvet i gul, blå og rød i udsmykningen på elevatorkernen, fortæller Jens Ammundsen.

Frontelementet er fastgjort med en enkelt ikke-synlig skrue, som skal løsnes, hvis armaturets to kompakt-lysstofrør på hver 18 Watt skal udskiftes.




Brochurer

Skærpet kontrol af producentansvar skal sikre fair konkurrence

Skærpet kontrol af producentansvar skal sikre fair konkurrence

Klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa (RV) advarer mod, unfair konkurrence fra virksomheder, der undlader at registrere sig eller indberetter for lave emballagemængder

Tom Erhvervspulje skader grøn omstilling

Tom Erhvervspulje skader grøn omstilling

De højere energipriser presser ifølge en række organisationer ikke mindst danske SMV'er. Men Erhvervspuljen, der har til formål at understøtte SMV'ernes investeringer i lavere energiregninger, er tom

Motorvej mellem Næstved og Rønnede kan være ulovlig

Motorvej mellem Næstved og Rønnede kan være ulovlig

Gisselfeld Kloster påpeger over for Folketingets Transportudvalg, at projektet ikke er i overensstemmelse med EU’s Habitatdirektiv og Vandrammedirektiv