UgensErhverv.dk

Fra Råd&Dåd til Danske Trælast

Danske Trælast udvider 1. oktober det fynske forretningsnet med Bogense Trælast

15-09-2005

Danske Trælast udvider 1. oktober det fynske forretningsnet med Bogense Trælast

Danske Trælast, der senest købte to konkursramte Consenta-forretninger i Århus og Horsens i december 2004, udvider nu antallet af forretninger. Det sker med købet af Bogense Trælast, som 1. oktober overgår til den succesfulde Stark-kæde.

- Med forretningen i Bogense styrker vi Danske Trælasts position på det fynske marked for byggematerialer, ligesom Stark-kæden udvider sit landsdækkende net af forretninger og dermed også rækken af tilbud til vore professionelle og private kunder, siger adm. direktør Steen Weirsøe, Danske Trælast.

Bogense Trælast, som tidligere var en del af markedsføringskæden Råd&Dåd, beskæftiger 23 medarbejdere og har en omsætning på 50 mio. kr.

Direktør Ole Hansen, 52 år, fortsætter som trælastdirektør i forretningen, som fremover vil hedde Stark Bogense Trælast og Byggecenter.

På Fyn er der i forvejen otte Stark-forretninger. Hertil kommer tre Silvan byggemarkeder, ligesom koncernen ejer virksomheden MS Hindenburg i Odense.

I Sverige har Danske Trælast købt to forretningsenheder i ’Bjelkes’, som lægges ind under koncernens svenske byggematerialekæde Beijer Byggmaterial. De to enheder har en samlet omsætning på ca. 90 mio. kr.
-jhan



Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København