UgensErhverv.dk

Kommuner tager initiativ til træbyggeri

Vejle og Skagen er blandt seks nordiske kommuner, der ønsker hele bydele med huse af træ.

10-03-2004

Vejle og Skagen er blandt seks nordiske kommuner, der ønsker hele bydele med huse af træ.


En række nordiske kommuner har taget initiativ til byggeri af hele bydele og bykvarterer med træhuse. Vejle og Skagen er de danske deltagere i projektet, meddeler Træ Er Miljø, der er træbranchens informationsorgan.

Baggrunden for projektet er, at kommunerne og deres bygherrer ønsker, at træbyggeri og anvendelsen af træ indtager en mere central og fremtrædende plads i byudviklingen.
Projektet er på tværs af landegrænser. De seks nordiske kommuner har indgået en samarbejdsaftale om at fremme moderne byudvikling med træhuse og udveksle erfaringer.

Byerne er:
- Karleby i Finland.
- Vejle og Skagen i Danmark.
- Trondheim i Norge.
- Växjö i Sverige.
- Egilsstadir i Island.

I første fase af projektet skal der i hver by opføres nogle demonstrationsbyggerier og -huse, så de lokale borgere kan se det og deltage i debatten om projektet, og om det eventuelt er et godt bud på fremtidens byggeri.

I Danmark bliver demonstrationsprojekterne Nørreskovparken i Vejle og Toldergården i Skagen. De færdige resultater fremvises på et nordisk seminar, når byggefasen er godt i gang.
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • Ford

    Ford

    Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job

  • Renault Danmark

    Renault Danmark

    Find den varebil, der passer bedst til kravene inden for dit erhverv.

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • TITAN Containers

    TITAN Containers

    Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc

  • ERS Rengøring

    ERS Rengøring

    Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring

  • Københavns Listefabrik

    Københavns Listefabrik

    Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!

  • Vika vinduer

    Vika vinduer

    Lad os gøre det sammen

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • P.Olesen A/S

    P.Olesen A/S

    Nedbrydning og Miljøsanering

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

Konkurser i byggeriet (Uge 32/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 32/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Lokal entreprenør skal bygge 30 almene boliger i Bramming

Lokal entreprenør skal bygge 30 almene boliger i Bramming

Esbjerg Kommune har godkendt Bramming Boligforenings nye boligbyggeri på Hjørnegrunden i Nørregade. Godkendelsen betyder, at projektet nu kan realiseres, og første spadestik til de almene boliger forventes taget i november

Kaospilot skal skabe kreative arkitektledere i Aarhus

Kaospilot skal skabe kreative arkitektledere i Aarhus

Erhvervsakademi Aarhus, Kaospilot og Arkitektskolen Aarhus lancerer en ny diplomuddannelse i arkitekturledelse. Første hold starter den 16. november, og tilmeldingen er netop åbnet

Chef i Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse tiltalt for omfattende og grov millionsvig

Chef i Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse tiltalt for omfattende og grov millionsvig

To personer er tiltalt for sammenlagt 12 forhold af mandatsvig, forsøg på mandatsvig og dokumentfalsk