Overalt i Danmark enten planlægges eller opføres spektakulære musikhuse.
25-08-2005
Overalt i Danmark enten planlægges eller opføres spektakulære musikhuse
Af Niels Nielsen
Der lyder sød musik fra de danske byggepladser for tiden. Fra Sønderborg i syd til Ålborg i nord skyder nye spektakulære musikhuse op.
Alle er det som udgangspunkt ambitiøse projekter med målsætning om høje standarder for musikalsk og arkitektonisk oplevelse.
Fælles for projekterne er, at de integreres i byernes eksisterende struktur, så de ikke efterlades som ensomme monumenter efter færdiggørelsen. Ofte lægges flere funktioner sammen, så for eksempel uddannelsesinstitutioner knyttes til koncerthuset.
Overordnet fungerer musikhusene som magneter, der tiltrækker og fastholder folk i lokalområdet ved at give identitet og kulturelle oplevelser.
Århus: Til det eksisterende Musikhuset Århus planlægges en udvidelse, der størrelsesmæssigt nærmest fordobler de eksisterende faciliteter.
Silkeborg: I Silkeborg kommer et utraditionelt bud på et kulturbyggeri i form af en bygning til den internationale højskole for musik, dans og teater, Performers House.
Odense: Hovedstaden på Fyn holder sig heller ikke tilbage i forhold til de driftige jyske nabobyer, hvor et nyt teater- og musikhus er under planlæggelse.
Ålborg: Musikkens Hus i Nordjylland er i udgangspunktet uden tvivl det mest spektakulære af de nye musikhusbyggerier. Bygningen kommer til at ligge på havnen i Ålborg og er tiltænkt en hævet koncertsal med en glasoverdækket foyer, der dristigt krager ud over havneløbet.
Sønderborg: På havnen i Sønderborg opføres med et areal på 28.000 m2 det største af de nye musikbyggerier i Jylland. I komplekset indgår den nye koncertsal til Sønderjyllands Symfoniorkester nemlig som en del af et helt nyt universitetsbyggeri med tilhørende forskerpark kaldet Alsion.
København: København topper listen over nye kulturbyggerier med musik. Sidste år indviedes Operaen. I DR Byen i Ørestad er der fuld gang i opførelsen af en stor koncertsal. Samtidig er udgravningerne startet til et nyt skuespilhus til Det Kongelige Teater på Havnen ved Sankt Annæ Plads.
Desuden renoveres Tivolis koncertsal fra 1956, så bygningens teknik og publikumsfaciliteter lever op til nutidens krav.
Læs mere om de spændende musikbyggerier i seneste udgave af fagbladet Byg-Tek nr.7-2005.
online leverandør af værktøj i høj kvalitet til billige priser
Fremtidens grønne indeklimaløsning
Tysk kvalitets tagtegl
Olie-, benzin- og fedtudskillere i armeret beton af høj kvalitet.
Akustiske loftsystemer der sikrer god lyd og økonomiske løsninger
Individuel design og høj kvalitet til indvendige døre – dansk producerede
Alt i isolering
DAFA tætner, dæmper og beskytter
Professionelle befæstigelse og fastgørelsesprodukter
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Forskning i grøn omstilling i bygge- og anlægsbranchen er afgørende for bedre og mere effektiv udnyttelse af ressourcerne
Torsten Gejl fra Alternativet peger i forbindelse med et spørgsmål til transportminister Thomas Danisen på, at det seneste budget for anlæggelsen af Lynetteholm er på 3,4 milliarder, og det er en stor overskridelse af det oprindelige budget
Der bliver i løbet af de kommende ti år brug for at investere minimum 27 milliarder i at genoprette nedslidte hospitalsbygninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger