UgensErhverv.dk

Minister til kamp mod spam

Helge Sander kræver, at EU gør mere ved uønskede mail.

08-03-2004

Helge Sander kræver, at EU gør mere ved uønskede mail.


Da 98 procent af alle uønskede e-mail i Danmark - såkaldt spam - stammer fra udlandet, vil videnskabsminister Helge Sander på mandag i EU´s ministerråd i Bruxelles kræve, at der sættes langt mere kontant ind over for spam.

- Effektiviteten og glæden ved at anvende internet og e-mail til kommunikation skal ikke udhules af denne flodbølge af uanmodede henvendelser, siger videnskabsminister Helge Sander.

Ifølge ministerier er mere end halvdelen af alle e-mails på verdensplan i dag uønskede, og omfanget er stigende. Spam påfører virksomhederne direkte omkostninger, og borgernes adgang til vidensamfundet risikerer at blive præget af usikkerhed og oplevelsen af besvær ved konstant at skulle luge ud i indbakken. Tilsvarende forventes uønskede sms´er og mms´er i stigende grad at ramme mobiltelefonerne.

- Spam er en trussel mod regeringens mål om bedst mulige digitale vilkår for borgere og virksomheder. Spam medfører jo også en række sikkerhedsmæssige problemer, fordi de kan indeholde computervirus. Fænomenet skal bekæmpes. Det skal være trygt for borgere og virksomheder at anvende it, siger Helge Sander.

Herhjemme har videnskabsministeren iværksat, at embedsmænd fra ministeriet nu indleder en møderække med både bruger- og brancheorganisationer, relevante myndigheder og virksomheder, for at der kan iværksættes en række initiativer, som skal begrænse mængden af spam.

Markedsføringsloven, der håndhæves af forbrugerombudsmanden, forbyder allerede, at eksempelvis en virksomhed udsender spam. Men da spam som nævnt i 98 ud af 100 tilfælde stammer fra udlandet, er det utilstrækkeligt kun at se på afsenderen. Navnlig skal det undersøges, hvilken rolle internetudbyderne kan spille, og hvordan man kan give danskerne redskaber til selv at begrænse spam.

- Det er vigtigt, at vi finder de mest effektive midler mod spam. Problemet er ikke let at løse og vil tillige kræve en langsigtet og koordineret, international indsats. Det arbejder Danmark energisk for i EU´s ministerråd, hvor vi på mandag skal drøfte EU´s indsats i kampen mod spam, siger videnskabsminister Helge Sander.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer