UgensErhverv.dk

Udenlandske byggevarer truer sikkerheden

En del af byggevarerne overholder ikke danske normer. Derfor skal markedskontrollen af dem skærpes, mener Dansk Byggeri.

19-08-2005

En del af byggevarerne overholder ikke danske normer. Derfor skal markedskontrollen af dem skærpes, mener Dansk Byggeri.

Der er flere eksempler på, at udenlandske byggekomponenter ikke lever op til de danske normer. Det er både konkurrenceforvridende for de danske producenter og det udgør et sikkerhedsproblem, mener Dansk Byggeri.

- Det sikkerheds- og kvalitetsniveau, som den danske byggekomponentindustri opererer ud fra, bliver sat alvorligt under pres, hvis bygherrer og ikke mindst deres rådgivere vender det blinde øje til kravene i de nationale byggebestemmelser for at få billigere byggekomponenter, påpeger direktør Michael H. Nielsen, Dansk Byggeri.

Mere markedskontrol
Eksemplerne optræder indenfor importerede træ- og betonelementer, og det får nu Dansk Byggeri til at opfordre til skærpet markedskontrol.

- Der er efter Dansk Byggeris opfattelse behov for at, markedskontrollen skærpes, når det gælder overholdelse af danske normer og byggebestemmelser – både af hensyn til sikkerheden og fair konkurrence. Det påhviler i dag alle led i omsætningen af byggekomponenter at medvirke til, at markedskontrollen fungerer. I sidste ende er det kommunerne, der sammen med Erhvervs- og Byggestyrelsen er myndighed på området. Vi opfordrer derfor disse myndigheder til at spille en mere synlig rolle i forhold til at sikre, at danske byggebestemmelser efterleves, siger Michael H. Nielsen

Han opfordre samtidig til, at de forskellige kontrol- og certificeringsordninger på området være mere aktive i bestræbelserne på at de nationale byggebestemmelser overholdes.
Gennem deres kontrol-arbejde, har de ofte et godt kendskab til markedsforholdene byggerier, og det bør bruges til at sætte fokus på byggerier, hvor der ses stort på kvaliteten.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København