Aktionærerne får stadig nedskrevet deres aktier til nul.
05-03-2004
Aktionærerne får stadig nedskrevet deres aktier til nul.
Midt i en direkte udsendelse om den kriseramte gulvkoncern Junckers Industrier A/S kunne adm. direktør Flemming Viskum i aftes i Pengemagasinet meddele, at bestyrelsen for Junckers havde accepteret et tilbud fra investeringsselskabet Axcel.
Axcel, der er et dansk investeringsselskab, som investerer i mellemstore og store virksomheder, køber Køge-firmaet for 100 mio. kr.
Meddelelsen om salget skete lige op i ansigtet på stole-fabrikanten Lorentz Jørgensen, der var i DR-studiet for at forklare sine reelle hensigter med Junckers.
Sammen med byggeentreprenøren Mogens de Linde har Lorentz Jørgensen i flere uger stået som potentielle købere med et bud på 75 mio. kroner.
Ifølge en fondsbørsmeddelelse fra Junckers betyder Axcel´s tilbud, at aktionærerne fortsat skal acceptere, at deres aktier nedskrives til nul.
Adm. direktør Flemming Viskum rakte dog en hånd frem mod de slagne aktionærer ved i Pengemagasinet at tilbyde dem, at de kan få tegningsret igen.
-ls.
Læs september 2023 udgaven her
Læs november 2023 udgaven her
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Markedsledende i afvandingsteknik
Den berømte, ”uendelige elevator” har gennemgået en stor renovering, der stillede Byggesekretariatet over for store udfordringer
Nuværende filantropidirektør Nina Kovsted Helk er ny administrerende direktør i Realdania. Hun afløser den 1. april 2025 Jesper Nygård på posten. Samtidig justeres direktionen fra tre til to personer
Masu Planning har vundet udbuddet om fornyelsen af Algade og Hestetorvet i Roskilde. Der skal blandt andet skabes et klassisk strøgforløb, som lever op til tidens krav om funktionalitet og klimatilpasning
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger