UgensErhverv.dk
Forskelsbehandling i forslag om lovændring af boafgift

Forskelsbehandling i forslag om lovændring af boafgift

De Konservative vil gøre det lettere at generationsskifte i familieejede virksomheder. Men hvad med de familieejede ejendomsvirksomheder, spørger Ejendomsforeningen Danmark

15-03-2013

I forbindelse med regeringens vækstplan fremsatte De Konservative den 12. marts et krav om, at boafgiftsloven skal ændres for generationsskifte i erhvervsvirksomheder, så boafgiften, der i dag er på 15 % af virksomhedens værdi, enten fjernes helt eller udskydes til den dag, man vælger at sælge virksomheden. Der er her tale om boafgiften for den del af en persons formue, der vedrører operationel virksomhed.

- Det er meget positivt, at De Konservative vælger at lade generationsskifte i erhvervsvirksomheder indgå i forhandlingerne om vækstplanen. Der er tale om virksomheder, som kan bidrage til at få gang i væksten i Danmark. Det vil derfor være godt at nedbringe beskatningen på disse virksomheder. Men det er samtidig afgørende, at alle relevante virksomheder tænkes ind i forslaget – også ejendomsvirksomheder, siger John R. Frederiksen, formand for Ejendomsforeningen Danmark.

Ulogisk forskelsbehandling
Som reglerne er i dag, så rammes små og mellemstore familieejede ejendomsselskaber ekstra hårdt, da deres muligheder for at kunne generationsskifte er begrænset. Ejendomsvirksomheder beskattes nemlig hårdere end øvrige erhvervsvirksomheder, der ønsker et generationsskifte, da ejendomsvirksomheder ikke kan benytte samme regler som øvrige erhvervsvirksomheder. Det skyldes den såkaldte pengetanksregel, som betyder, at ejendomme sidestilles med eksempelvis værdipapirer, obligationer og guld.

- En ejendomsvirksomhed er ikke en passiv pengeanbringelse. Der er grundlæggende set ikke forskel på en ejendomsvirksomhed og en maskinfabrik. De har begge kunder, leverandører og ansatte. Derfor bør ejendomsvirksomheder naturligvis ligestilles med andre erhvervsdrivende som for eksempel industri og landbrug. Forskelsbehandlingen betyder, at de små- og mellemstore familieejede ejendomsselskaber forsvinder på sigt, og det giver tab af arbejdspladser, siger John R. Frederiksen, der stiller sig uforstående over for, at ejendomsvirksomheder i dag ikke betragtes som aktive erhvervsvirksomheder.

- Vi ønsker ikke særlige fordele til ejendomsvirksomhederne, men vi har svært ved at forstå, at ejendomsvirksomheder som de eneste aktive erhvervsdrivende skal være udsat for negativ forskelsbehandling i forbindelse med generationsskifte, siger John. R. Frederiksen.

- kj

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København