Færchfonden og Realdania har givet tilsagn om i alt 40 mio. kr. til bygning af Campus og kollegie i Holstebro.
15-03-2013
Planerne om etablering af et Campus for Dansk Talentakademi ved Helgolandsgade og Sønderbrogade i Holstebro er kommet et stort skridt nærmere. Færchfonden og Realdania har givet tilsagn om samlet 40 mio. kr. til finansiering af projektet.
Mekka for talentudvikling
Dansk Talentakademi i Holstebro tilbyder i dag undervisning til ca. 150 elever på fem linjer – Musik, Kunst og Design, Dans, Musical og Teater og Forfatter. Undervisningen foregår i de kulturinstitutioner, der formidler elever til Dansk Akademi. Formålet med det nye Campus er at skabe samlede fysiske rammer for aktiviteter og projekter på tværs af kunstarterne, for boliger til eleverne og samlingssted for administration og ledelse af akademiets fem uddannelser.
- Dansk Talentakademi er Danmarks førende center for kunstnerisk talentudvikling. Med det nye Campus bliver akademiet endnu mere unikt i Danmark. Det er fantastisk, at Færchfonden og Realdania igen donerer midler til at videreudvikle Holstebro Kommunes skarpe kulturprofil. Det er vi meget taknemlige for, understreger borgmester H. C. Østerby.
Lokalplan på vej
Holstebro Kommune er for øjeblikket i gang med at lave en lokalplan for området ved Helgolandsgade og Sønderbrogade, så der også byplanmæssigt åbnes for det nye Campus.
- Campus for Dansk Talentakademi styrker Holstebros status som et mekka for talentudvikling. Det vil gøre det endnu mere spændende for unge at bruge Holstebro som uddannelsessted og bosætte sig her. Og placeringen lige over for Musikteatret og Boxén og i tilknytning til det flotte byrum ved Storåen vil gøre bymidten endnu mere attraktivt, siger H. C. Østerby.
Realdania: Forstærker også bymidten
Den nye Campus placeres tæt ved det byrum, der er skabt omkring Musikteatret.
- Vi glæder os over, at det nye Campus kommer de unge kreative beboere til gode, men også over, at det kan forstærke det byrum, som Realdania tidligere har været med til at udvikle. De unge vil kunne bidrage til et aktivt byliv langs åen og bymidten af Holstebro, siger direktør Hans Peter Svendler, Realdania.
Færchfonden har inden for de seneste år også doneret midler til udvidelse af Holstebro Kunstmuseum, til den nye orkestersal ved Holstebro Musikskole og storskærmen på Musikteatret. Realdania har udover byrummet ved Musikteateret stået for restaureringen af herregården Nr. Vosborg i Vemb og bidraget til Vedersø Præstegård og Sdr. Nissum Hallen.
- jhn
FAKTA
Finansiering
Færch Fonden bidrager med 20 mio. kr.
Holstebro Kommune bidrager med en ryddet grund.
Realdania bidrager med 20 mio. kr.
Projektet
Den nye Campus bygning bliver på 1.800 kvadratmeter og kommer til at rumme en kollegiedel med 36 værelser, 3-4 køkkener og fælles arealer.
Aktivitetsdelen af bygningen kommer til at rumme multilokale, undervisningsrum, grupperum, atelier, café samt administrationen for Dansk Talentakademi
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Fra Typehus til Drømme Villa
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Nedbrydning og Miljøsanering
Tagdækkernes faldsikringssystem
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret
Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København