UgensErhverv.dk

Entreprenør i spidsen for Fugebranchen

Martin Christoffersen fra Permatæt A/S er netop blevet valgt som ny formand for Fugebranchen, FSO. Det er første gang, at en entreprenør sidder på formandsposten

15-03-2013

Det var store skiftedag på Fugebranchen FSO’s generalforsamling den 8. marts. Efter 15 år i bestyrelsen trådte den hidtidige formand, Bo Jensen fra Ljungdahl A/S, tilbage og videregav formandsposten til Martin Christoffersen fra Permatæt A/S. Jens Berger fra Ljungdahl A/S blev desuden valgt som ny næstformand.

Selvom den nye formand vil videreføre foreningens nye strategi med krav om blandt andet uddannelse af medarbejdere, så signalerer valget af Martin Christoffersen alligevel nye tider. Det er nemlig første gang siden foreningen blev grundlagt tilbage i 1980, at et entreprenørmedlem er valgt som formand.

- Formandsposten er altid gået til et leverandørmedlem, men det er nu tid til forandring. Jeg vil sammen med bestyrelsen fortsætte det gode arbejde, som Fugebranchen, FSO, er på vej mod med fx vores nye strategiplan. Og jeg tror derfor heller ikke, at medlemmerne vil mærke forskel på, om det er en leverandør eller en entreprenør, som er formand, siger den nye formand Martin Christoffersen.

Han glæder sig over, at foreningens medlemstal har været stigende i 2012.

- Vi oplever samtidig stor opbakning fra vores medlemmer. Fx er hele 28 ud af 49 virksomheder repræsenteret ved årets generalforsamling. Det er jeg rigtig glad for, og jeg håber, at vi ser endnu flere til næste år, siger Martin Christoffersen.

Foreningen og den nye formand har meget at takke den tidligere formand for. Bo Jensen har sikret foreningen en god og solid økonomi, og han har med sin store tekniske viden været et aktiv for medlemmerne og branchen.

- Bo har været en vellidt formand, og jeg ved, at alle medlemmer er klar over, hvor meget arbejde Bo har lagt i foreningen, slutter Martin Christoffersen.

Det er ikke helt ukendte medlemmer på de to formandsposter. Martin har været medlem af bestyrelsen siden 2011 og Jens Berger, der afløste Bo Jensen som leverandørmedlem, har tidligere været i bestyrelsen. Der blev også valgt en ny suppleant; Kristian Larsen fra Sika Danmark A/S.

De øvrige medlemmer er Ole Krogfelt, Dana Lim A/S, der er kasserer, Flemming Bille, Fugebillen ApS, Bo Bjerre, BB Fugeentreprise ApS, og Thomas Danielsen, Å.F.E. A/S.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København