UgensErhverv.dk

Vækstpakke kan sætte skub i salget af gulpladebiler

Udsigten til massive investeringer i bl.a. byggeriet løfte salget af varebiler med 10-15 procent, vurderer Danmarks største leverandør af Volkswagen erhvervsbiler

08-03-2013

Med flere milliarder investeringskroner på vej kan de tusinder af virksomheder, der har brug for nye varebiler, få det sidste skub til også at investere. Dermed kan varebilsalget løftes 10-15 procent i forhold til det nuværende niveau og skabe nye arbejdspladser i bilbranchen. Det vurderer Danmarks største leverandør af Volkswagen erhvervsbiler

-Der er ingen tvivl om, at udsigten – og selvfølgelig særligt en vedtagelse af regeringens vækstpakke – vil sætte skub i varebilmarkedet, vurderer Søren Jakobsen, direktør for Volkswagen Erhvervsbiler under Semler Retail.

Investeringer for milliarder
Vækstpakken lægger blandt andet op til at planlagte offentlige investeringer skal stige med 2 milliarder kroner i 2014 stigende til 4 milliarder kroner i 2020, øgede investeringer i renovering af almene boliger, genoplivning af boligjob-ordningen, investeringer i yderområder, fremrykning af aktiviteter i forbindelse med Femern Bælt-forbindelsen og understøttelse af investeringer i effektiv energianvendelse i private bygninger. 

-Vi har tusinder af specielt små- og mellemstore virksomheder over hele landet, der har både penge og vilje til at investere – men lige mangler det sidste skub. Det skub kommer, hvis vækstpakken bliver en realitet, vurderer Søren Jakobsen.

Det skaber også arbejdspladser
Semler Retail er Danmarks største leverandør af Volkswagen Erhvervsbiler. Volkswagen leverer i dag hver femte nye varebil i Danmark.

-Vi tror på, at vækstpakken kan løfte varebilsalget med 10-15 procent. Det er omsætning, det er arbejdspladser, det er vækst. Det er godt, siger Søren Jakobsen, der de seneste tre år har oplevet, at markedet har været stabilt med hverken fald eller stigninger i salget.

- jhn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København