UgensErhverv.dk

Forsikringsselskaber presser håndværkere til klamphuggeri

Kloakmestrenes formand glæder sig over miljøministerens udspil – men appellerer til forsikringsbranchen om fairplay

04-03-2013

I juli og august 2011 måtte forsikringsselskaberne dykke i erstatningskassen efter ikke mindre end 6,2 milliarder kroner til husejere, der var ramt af oversvømmelser. Og fredag bebudede miljøminister Ida Auken en dialog mellem Miljøministeriet og de store forsikringsselskaber i netop forebyggelsens tegn.

- Når man kan få rabat på sin indboforsikring, hvis man sætter en tyverialarm op, bør det også være muligt, hvis man investerer i sikring mod vandskader ved at få monteret et højvandslukke, en pumpebrønd eller et omfangsdræn, mener ministeren.

<b>Godt udspil</b>

- Jeg er rigtig glad for miljøminister Ida Aukens udspil om at få forsikringsselskaberne til at sænke prisen på forsikringspræmier til gengæld for, at boligejerne klimasikrer deres huse. Det er altid bedre at forebygge, end at helbrede. I øjeblikket kan en del kloakmestre godt føle sig presset af forsikringsselskaberne til at udføre noget klamphuggeri, når de udbedrer forsikringsskader, siger formanden for brancheorganisationen Danske Kloakmestre, Verner H. Kristiansen.  

Kloak-formand bakker op

Kloakmestrenes formand, Verner H. Kristiansen, er helt enig.

- Det er rigtig godt tænkt og et kæmpegodt initiativ fra Ida Auken. Man kan naturligvis få den frygt, at forsikringspræmierne lige får et hak opad, inden de så reduceres som tak for højvandslukke, siger Verner H. Kristiansen.

- Alt andet lige vil det være en fordel, at husejerne måske tilmed benytter Boligjobordningen med håndværkerfradraget til at få klimasikret deres boliger. I øjeblikket giver en del af forsikringsselskaberne intet incitament til at forebygge skaderne. Det bliver ofte til lappeløsninger, når skaden er sket, fordi nogle af selskaberne presser kloakmestre og entreprenører på prisen.

 

Firmaer bliver afhængige

- En del firmaer er simpelthen gjort afhængige af forsikringsskader. De har investeret i biler, minigravere og ansættelse af folk for at opfylde aftaler med selskaberne. Derefter er det stort set forsikringsselskaberne, der dikterer betingelserne, hvis kloakmestre og entreprenører fortsat vil have arbejde nok til også klare forpligtelserne over for leasingselskaber, leverandører og ansatte, forklarer Verner H. Kristiansen.

- Systemet er, at forsikringsselskaberne finder nogle entreprenører, der inviteres til at give pris på at udbedre skader. Når prisen er lav nok, får entreprenøren et stort område, der skal passes af biler, maskiner og mandskab, som daglig kører rundt og udbedrer skader.

- Forsikringsskaderne kommer til at fylde meget i firmaet, som så er nødt til at rette ind, når forsikringsselskabet senere strammer skruen på prisen. Det må nødvendigvis gå ud over kvaliteten af arbejde og måske også materialer, siger Verner H. Kristiansen.

- Derfor vil det være klart bedre at undgå de mange forsikringsskader og i stedet klimasikre ejendommene. Nu er der så tilmed mulighed for at benytte Boligjobordningen og få fradrag. Hvis forsikringsselskaberne så også vil følge miljøministerens opfordring til at reducere forsikringspræmien, hvis huset er klimasikret, så undgår vi lappeløsninger, der bliver til klamphuggeri, fordi kloakmesteren har solgt sig for billigt til forsikringsselskaber, siger Danske Kloakmestres formand, Verner H. Kristiansen.

 

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København