Energitiltag i boligen slår meget sjældent fuldt igennem på salgsprisen, når enfamiliehuse sælges, viser ny undersøgelse blandt Dansk Ejendomsmæglerforenings medlemmer.
12-02-2013
Dansk Ejendomsmæglerforening har blandt sine medlemmer foretaget en undersøgelse af, hvor stor en effekt forskellige energiforbedringer har på prisen på enfamiliehuse. Overordnet set viser undersøgelsen, at det sjældent er den samlede investering, som kan lægges oven i prisen på huset, når det sælges.
Hovedparten svarer nemlig, at under 20 pct. af udgifterne til henholdsvis isolering af lofter, hulmursisolering og lavenergivinduer kan hentes hjem ved et salg. Mens udgifterne til investering i andre opvarmningsforhold eller energikilder i boligen som jordvarme og solceller i lidt højere grad kan hæve salgsprisen.
- Undersøgelsen viser, at det ikke kan betale sig at energirenovere sit hus, hvis det skal sælges umiddelbart efter. Sådan som det ser ud på boligmarkedet lige nu. Men det er heldigvis ikke ensbetydende med, at energirenoveringer ikke kan betale sig, hvis man bliver boende i boligen, og vi forventer, at de energimæssige forhold vil blive fortsat vigtigere for boligkøbere i fremtiden, siger Dansk Ejendomsmæglerforenings formand, Steen Winther-Petersen.
Solceller giver det største afkast
Solceller er ifølge undersøgelsen den investering, hvor boligejeren kan hente den største procentdel af sine penge hjem igen, hvis huset sælges. Her vurderer en fjerdedel af mæglerne således, at 60 pct. eller mere af investeringen ender i en højere salgspris.
- Set i det lys er det endnu mere beklageligt, at regeringen har valgt at skære i tilskuddet til solcelleanlæg. Det kommer nok desværre til at få en negativ betydning for boligejernes investering i denne energiform på et tidspunkt, hvor det ellers var ved at tage fart, siger Steen Winther-Petersen.
Energitiltag kan sagtens være fornuftige
Den begrænsede gennemslagskraft på salgsprisen, betyder naturligvis ikke, at det slet ikke kan betale sig for boligejere at energirenovere:
- Hvis man har tænkt sig at blive boende i huset, kan der være masser af penge at spare på varme- og elregningen, når man gennemfører de rigtige energiforbedringer – og med de rette investeringer kan man over en årrække tjene pengene hjem igen og forhåbentlig mere til, siger formanden.
Se på tilbagebetalingstiden
I forbindelse med at man overtager en bolig, er der udarbejdet en energimærkerapport. Energimærkninger uddeles af energikonsulenter, der kigger på ejendommens forbrug af energi, samt hvordan ejendommen er isoleret.
På baggrund af disse informationer kommer energikonsulenten med bud på, hvilke tiltag der kan gøre boligen mere energirigtig og dermed spare ejeren penge i det lange løb. I energimærkerapporterne er der som regel også en anslået tilbagebetalingstid på de enkelte tiltag. Rapporten kan dermed bruges som rettesnor for, hvilke tiltag der bedst kan betale sig. Derudover kan det anbefales at besøge bolius.dk og læse deres sider om energiforbedringer.
- Hovedreglen for, om man skal energirenovere sit hus, er afhængig af tilbagebetalingstiden af energirenoveringen, samt hvor længe man har tænkt sig at blive boende i huset. Jo længere tid man har tænkt sig at blive boende, og jo kortere tilbagebetalingstiden på investeringen er, jo bedre kan det betale sig at lave energirenoveringer, fastslår Steen Winther-Petersen.
Elvarme trækker ned
Det fremgår i øvrigt af Dansk Ejendomsmæglerforenings undersøgelse, at den dyre elvarme trækker markant ned i prisen. Eksempelvis svarer hele 82 pct. at mæglerne, at elvarme trækker prisen på et enfamiliehus 10 pct. eller mere ned i forhold til fjernvarme.
- jhn
Læs marts 2026 udgaven her
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Tysk kvalitets siden 1860!
Vinduer, døre, trapper og kviste
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Nedbrydning og Miljøsanering
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret
Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København