UgensErhverv.dk
Middelfart sparer millioner på energirenoveringMiddelfart Kommune har sparet 21 % på energiforbru

Middelfart sparer millioner på energirenovering

I Middelfart Kommune er energiforbruget faldet med over en femtedel. Takket være en ESCO-aftale, som har sikret systematisk renovering af kommunens bygninger i samarbejde med Schneider Electric

22-01-2013

Middelfart Kommune er på rekordtid blevet en rollemodel, der giver genlyd i hele EU, når det gælder om at nedbringe energiforbrug og miljøbelastning i samarbejde med en privat ESCO-virksomhed. Kommunen har i et tæt parløb med Schneider Electric foreløbig energirenoveret og moderniseret 97 af kommunens bygninger som institutioner, skoler og idrætshaller.

De stigende energipriser betyder ifølge Teknik- og miljødirektør i Middelfart Kommune, Thorbjørn Sørensen, at investeringen på 44 mio. kr. allerede er tilbagebetalt efter ca. 10 år. Derefter havner den årlige besparelse på knap 4 mio. kr. ubeskåret i kommunekassen.

– Det er blandt andet derfor, vi har valgt at bruge ESCO-modellen, når vi nu foretager en tilbundsgående energirenovering af to udvalgte institutioner, og det samme gælder en systematisk omlægning af gade - og vejbelysningen, hvor vi effektivt kan sænke strømforbruget og nedbringe miljøbelastningen, siger Thorbjørn Sørensen

Giver grønne jobs
ESCO-samarbejdet mellem Schneider Electric og Middelfart var det første af sin slags i Danmark – og derfor det sted i landet, hvor der er mest erfaring og inspiration at hente. En ESCO-aftale omfatter typisk et partnerskab mellem en privat energivirksomhed og en kommune, som deler ansvaret for at opnå de garanterede besparelser over en bestemt periode.

Siden 2010 har Middelfart Kommune igennem sin aftale nedbragt det samlede energiforbrug med 21 %.

– Desuden er ESCO-modellen velegnet til at skabe grønne jobs i lokalområdet. Vi kan via modellen skabe økonomisk råderum for renoveringsprojekter, der erfaringsmæssigt skaber relativt flere jobs i lokalområdet end nybyggeri og anlægsopgaver, siger Thorbjørn Sørensen.

Indeklima i fokus
Hos Schneider Electric ser man ESCO-samarbejdet med Middelfart Kommune som et godt eksempel på, at ESCO har vist sig bæredygtigt og fremadrettet kan udvides til at omfatte langt flere opgaver som f.eks. opbygning af det intelligente el-net, der sikrer optimal udnyttelse og distribution af sol- og vindenergi.

– Erfaringerne kan vi bruge i en række andre kommunale projekter, hvor fokus er skærpet på indeklima, komfort og sikringsløsninger i bygningsmassen. Selv om det grundlæggende fortsat er et spørgsmål om at finde rentable løsninger, hvor vi som energivirksomhed også er involveret i den daglige drift som garant for de vedvarende energibesparelser, der er afgørende for, at kommunerne når deres klimamål, siger salgsdirektør Morten Dahl fra Schneider Electric.

Middelfart Kommune og Schneider Electric præsenterer i øvrigt resultaterne den 23.-24. januar på Hotel Crowne Plaza, hvor den internationale ESCO-konference ESCO Europe finder sted.En konference, der betegnes som Europas største inden for energirenovering.

- jhn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København