Fagforeningen forstærker indsats mod illegalt arbejde.
04-08-2005
Fagforeningen forstærker indsats mod illegalt arbejde.
Illegal arbejdskraft primært fra Østeuropa er efter fagforeningen 3F’s vurdering et voldsomt problem, der vokser hver dag. Derfor har forbundet besluttet sig at forstærke sin indsats mod denne form for arbejdskraft. 3F har afsat flere ressourcer til afsløre og informere offentligheden om problemet.
De konkrete tiltag er ansættelse af to erfarne fagforeningsfolk til kun dette område, og så lanceres en ny webside med nyheder, fakta, igangværende blokader, og hvad der ellers er værd at vide om udenlandsk arbejdskraft i Danmark.
- Det voksende problem og det øgede fokus kan aflæses af, at både vi og afdelingerne får flere henvendelser om udenlandske arbejdere fra både medlemmer og almindelige borgere, og at antallet af sager er meget stort. Reelt også større end afdelingerne er i stand til at løfte, lyder vurderingen fra de to nye østkonsulenter i 3F, Jacob Scavenius og Kurt Hedemand.
Den nye webside hedder "På samme vilkår" og ligger som et link på forsiden af 3F´s hjemmeside, www.3f.dk.
-ls.
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Tysk kvalitets siden 1860!
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Fra Typehus til Drømme Villa
Nedbrydning og Miljøsanering
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret
Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København