FLSmidth, Københavns Universitet og Højteknologifonden samarbejder om at finde egnede geologiske råmaterialer til fremstilling af mere miljøvenlig cement, uden at det forringer af kvaliteten
14-01-2013
Produktion af cement kræver meget energi og udleder betragtelige mængder CO2. Den globale cementproduktion står i dag for ca. 5 procent af den samlede menneskeskabte CO2 udledning, og samtidig forventes den samlede cementproduktion at være fordoblet i 2050 i forhold til 2009.
Set i det lys ligger der et enormt potentiale i at gøre cementproduktionen så energieffektiv og miljøvenlig som mulig. Uden at forringe cementens egenskaber, styrke og holdbarhed.
Brug af lokale lerforekomster
En måde at opnå det på er ved at erstatte en del af de traditionelle bestanddele af cement med andre reaktive bestanddele fremstillet af lokalt tilgængelige naturlige lerforekomster. Disse bestanddele kræver betydelig mindre energi at producere, og har samtidig potentiale til at øge styrken af det endelige cementprodukt.
Vil undgå mineraler, der svækker cementen
Udfordringen er, at naturlige lerforekomster ofte indeholder uønskede mineraler, som kan forringe cementens styrke og stabilitet. Dette projekt handler om at karakterisere indholdet af mineraler i råmaterialet, og derefter finde de bedste metoder til at fjerne de uønskede mineraler. Det skal føre til udviklingen af brugbare supplerende cementmaterialer, som er mindre energikrævende.
Projektet er et samarbejde mellem FLSmidth, der er verdens førende leverandør af procesanlæg og udstyr, knowhow og services til cementindustrien og Institut for Geovidenskab og Naturforvaltning, Københavns Universitet, der har ekspertise indenfor detaljeret karakterisering af mineralogi-ske, fysiske og kemiske egenskaber af rå geologiske råmaterialer.
- jhn
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Vinduer, døre, trapper og kviste
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Fra Typehus til Drømme Villa
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret
Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København