Jönsson a/s er hovedentreprenør på 6000 kvadratmeter ny skolebygning med solceller og grønt tag
18-12-2012
Sneen dryssede og frosten bed i ørerne, da nisseklædte Laura Flint Smithdorff fra 3.z på Kirkebjerg Skole i Vanløse forleden foran knap 1.000 elever satte spaden i jorden til en ny stor og bæredygtig skolebygning, der over det næste halvandet års tid opføres med Jönsson a/s som hovedentreprenør for Københavns Ejendomme.
- Udvidelsen af Kirkebjerg Skole opføres med 6000 kvadratmeter som et bæredygtigt 2015 byggeri med solceller, afledning af regnvand, behovsstyret ventilation og dagslysstyret belysning samt grønt tag, der indrettes som terrasser med legepladser, som får direkte adgang via trapper fra terræn, fortæller projektleder Per Andersen fra Jönsson a/s.
Står klar foråret 2014
Per Andersen tilføjer, at den nye skolebygning, der skal stå klar til brug i løbet af foråret 2014, blandt andet indrettes med 1.500 kvadratmeter kælder med multirum og gymnastiksale, ligesom opgaven omfatter anlæg af en ny, topmoderne sportsplads med kunstgræs, der bliver klar i løbet af efteråret samme år.
Omfattende jordkørsel
Kirkebjerg skole er placeret i et boligområde mellem smalle villaveje i området mellem Ålekistevej og Tryggevældevej, og projektlederen fra Jönsson a/s pointerer, at byggeriet byder på særlige udfordringer med tung trafik – både i forbindelse med leverancer til byggeriet og i forbindelse med bortkørsel af overskudsjord fra udgravning af kælderetagen.
- Alt i alt skal vi have kørt godt 23.000 ton jord gennem områdets snævre infrastruktur med smalle villaveje. Det svarer til, at en lastbil kører fra byggepladsen hvert 10. minut uafbrudt i tre måneder, og på den baggrund bliver det nødvendigt at spærre den centrale Kirkebjerg Allé for gennemkørsel, mens byggeriet står på, fortæller Per Andersen og understreger, at planlægning af trafikken har vejet tungt i planlægningen af byggeriet.
- jhn
Fakta
Den 6.000 kvadratmeter store udvidelse af Kirkebjerg Skole i Vanløse har en samlet entreprisesum på godt hundrede millioner kroner og opføres for Københavns Ejendomme af Jönsson a/s som hovedentreprenør i samarbejde med Claus Bjarrum Arkitekter, og PK3 Landskabsarkitekter og Wessberg A/S som ingeniør, mens bygherrens byggeledelse varetages af COWI.
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København
To 17 meter lange specialdesignede spiralrør skal opsamle og lagre regnvand, som genanvendes i nyt Grundfos-hovedsæde i Bjerringbro
I fremtiden vil der være brug for flere pladser til elever, der skal have vidtgående specialundervisning i København. Derfor skal der bygges en helt ny skole med plads til 96 elever fra 0. til 9. klasse. Nu er finansieringen på plads