Landets boligforeninger står i kø for at få ryddet sne
07-12-2012
Den seneste uges snefald har ikke kun skabt kaos og problemer på vejene. Hos landets boligforeninger har man haft svært ved at få fjernet de mange mængder sne fra matriklen, fortovet og andre gangarealer. Foreningerne har simpelthen ikke været tilstrækkelig beredte på snemasserne, og nu står mange af dem med tildækkede fortove, der venter på at blive ryddet.
Det fremgår af tal fra Andelsportal.dk, der formidler bygge- og renoveringsopgaver, herunder snerydningsopgaver, for landets andelsboligforeninger.
- Sneen er simpelthen kommet bag på foreningerne, og især fra storbyerne, hvor mange foreninger ligger, modtager vi i disse dage mange opgaver fra foreninger, der søger et snerydningsfirma til at fjerne sneen for dem, udtaler kommunikationschef Michael Müller, og fortæller at efterspørgslen lige nu er så stor, at nogle leverandører slet ikke kan følge med.
Unormalt sent ude
Michael Müller forklarer, at normalt bestiller foreningerne et snerydningsfirma i september og oktober, inden sneen kommer, så de er beredte, når sneen endelig kommer. Men i år har foreningerne været meget sent ude, og dermed er snemasserne kommet bag på dem. I tal modtog de 700 procent flere snerydningsopgaver sidste år i september og oktober sammenlignet med i år.
Kamp i storbyerne
Foreningernes manglende planlægning af at få ryddet sneen, har medført, at Andelsportal.dk den første uge i december i år har fået 310 procent flere snerydningsopgaver i forhold til samme periode i 2011.
Og efterspørgslen på at få ryddet sne er størst i storbyer som København, Aarhus, Aalborg og Odense, hvor hovedparten af landets boligforeninger og andelsboligforeninger ligger.
En af forklaringerne på foreningernes sene reaktion kan være, at Andelsportal.dk normalt sender en række blade ud, hvor de blandt andet opfordrer foreningerne til at få bestilt et snerydningsfirma, men i år er dette ikke sket, hvorfor der nu er en kamp om at få fjernet sneen.
Risiko for bøde
Boligforeninger har pligt til at fjerne sneen på fortove veje. Ifølge loven skal sneen ryddes så hurtigt som muligt. Er der ikke ryddet, og kommer nogle til skade, kan det medføre en erstatning, som foreningen skal betale. Derudover kan foreningen få en bøde på 1.000 kroner for ikke at fjerne sneen.
-jhn
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Læs marts 2026 udgaven her
Fra Typehus til Drømme Villa
Vinduer, døre, trapper og kviste
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København
To 17 meter lange specialdesignede spiralrør skal opsamle og lagre regnvand, som genanvendes i nyt Grundfos-hovedsæde i Bjerringbro
I fremtiden vil der være brug for flere pladser til elever, der skal have vidtgående specialundervisning i København. Derfor skal der bygges en helt ny skole med plads til 96 elever fra 0. til 9. klasse. Nu er finansieringen på plads