UgensErhverv.dk
Ny ergonomisk limmaskineDen udskiftelige indsats løser det gamle problem m

Ny ergonomisk limmaskine

Dana Lims præsenterer ny ergonomisk limmaskine med en udskiftelig indsats, som gør rengøringen enkel og nem

03-12-2012

Dana Lims nye gulvlimsmaskine er det seneste indenfor effektiv og ergonomisk limning, og er et dansk udviklet og produceret værktøj til udlægning af lim ved limning af trægulve. Limmaskinen er ergonomisk og giver et godt arbejdsmiljø, ligesom den hverken bruger strøm eller trykluft.

Salgschef i Dana Lims gulvafdeling, Jan Georgsen, har været med på udviklingen af limmaskinen. For ham er det vigtigt at fremhæve den nye indsats, som er placeret i limkammeret, da der tidligere har været ønske om, at gulvlimsmaskinen var lettere at rengøre, netop det problem er forsvundet nu:

- Vi har udviklet et helt nyt, patenteret system med en plastic-indsats, så der nu skal bruges minimal tid til rengøring. Derudover er den nye version nemmere at bruge, og man er sikret en hurtig og præcis udlægning, siger Jan Georgsen.

Mindre slid og bedre arbejdsmiljø
Dana Lims limmaskine blev opfundet af gulvlæggeren Nikolai Gaardsøe, der for ca. 12 år siden kunne se, at der må være en nemmere metode til at udlægge lim på store flader end med håndkraft. Ved at benytte sig af Dana Lims maskine, slipper man nemlig for det hårde slid på egen krop, og samtidig giver det mulighed for, at Jan Georgsen fortæller:

- Nikolai Gaardsøe opfandt limmaskinen, og han er stadig med på udviklingen. Grundlæggende er fordelen ved limmaskinen, at man trækker den efter sig – og det kan man gøre med ryggen ret, så man får en behagelig arbejdsstilling. Til forskel fra udlægning af lim med håndspartel, så er det nu ham med limtjansen, der har fordelen, siger Jan Georgsen

Et mere holdbart gulv
Limmaskinen fra Danalim giver udover et bedre arbejdsklima også en pænere bane, og den ensartede udlægning gør det nemmere at arbejde videre med gulvet.

- I forhold til med brug af håndspartel, så nivellerer limmaskinen automatisk ud, og ujævnheder i underlaget bliver udlignet. Med et plant lag minimeres belastningen, og man undgår hule lyde på gulvet bagefter, hvilket kan være tilfældet ved håndspartel. Vores limmaskine er simpelthen med til at skabe bedre holdbarhed til projektet, fortæller Jan Georgsen og fremhæver yderligere:

- På nybyggeri kan der være problemer med restfugt fra beton, som ikke er 100 % udtørret, hvilket kan medføre, at træet slår sig. Her er limmaskinen med den rette lim og den rette limmængde med til at bremse fugtgennemtrængningen fra betonen og sikre optimalt resultat.

-jhn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

To 17 meter lange specialdesignede spiralrør skal opsamle og lagre regnvand, som genanvendes i nyt Grundfos-hovedsæde i Bjerringbro

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

I fremtiden vil der være brug for flere pladser til elever, der skal have vidtgående specialundervisning i København. Derfor skal der bygges en helt ny skole med plads til 96 elever fra 0. til 9. klasse. Nu er finansieringen på plads