UgensErhverv.dk

Ny kreditpakke skal også hjælpe små virksomheder

Helt traditionelle SMV’er har i den grad brug for finansiering for at forblive konkurrencedygtige, understreger Håndværksrådet

03-12-2012

Regeringen tager endnu et vigtigt skridt i forhold til at lette virksomhedernes adgang til finansiering. Det sker med den kreditpakke, som er offentliggjort i dag fra Erhvervs- og Vækstministeriet.

For mange små og mellemstore virksomheder er situationen fortsat meget alvorlig, og der er i den grad brug for alternative finansieringsordninger. Som noget nyt introduceres de såkaldte små vækstkautioner for lån op til 2 mio. kr. som et resultat af en omlægning af de eksisterende ordninger: Kom-i-gang-lån og vækstkaution.

- Overordnet skal kreditpakken være med til at øge udlånet til virksomhederne. For os er det særdeles vigtigt, at især de små virksomheder får forbedret deres muligheder med de alternative finansieringsordninger, for SMV’erne har lige nu urimeligt svært ved at opnå finansiering, siger Jacob Thiel, cheføkonom i Håndværksrådet.

Usikker effekt af kreditpakke
Han peger på, at det fortsat er usikkert, om omlægningen vil give en mærkbar effekt for de små og mellemstore virksomheder, der udgør langt størstedelen af det danske erhvervsliv.

- Ikke kun iværksættervirksomheder har brug for et løft. Helt traditionelle SMV’er har i den grad brug for finansiering for at forblive konkurrencedygtige og fortsat skabe de nye job og lærepladser, siger han.

Særligt de små og mellemstore virksomheder har i dag problemer med at få finansieret investeringer i produktion og nye produkter ad traditionel vej – dvs. fra landets banker. For at sikre særligt de små og mellemstore virksomheder alternative muligheder for finansiering indgik regeringen tidligere i dag fredag aftalen med V, K og DF om en kreditpakke. Kreditpakken skal styrke især små og mellemstore virksomheders finansieringsmuligheder med over 12 mia. kr. over de næste tre år.



Benhårde banker
Stadig flere SMV’er går forgæves i banken, og Håndværksrådet har derfor gennem længere tid peget på behovet for bedre finansieringskilder for SMV’er. Kreditpakken falder derfor på et særdeles tørt sted, siger Håndværksrådets cheføkonom.

- Vi måler løbende, om vores medlemsvirksomheder kan få den finansiering, de har brug for til investeringer, der holder virksomhederne konkurrencedygtige. I de seneste år er det gået drastisk ned ad bakke med bankernes udlånsiver. Når veldrevne virksomheder med sunde, fremtidssikrede projekter ikke længere kan låne penge i deres bank, må man fra politisk side arbejde for alternative finansieringskilder, siger Jacob Thiel.

-jhn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

To 17 meter lange specialdesignede spiralrør skal opsamle og lagre regnvand, som genanvendes i nyt Grundfos-hovedsæde i Bjerringbro

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

I fremtiden vil der være brug for flere pladser til elever, der skal have vidtgående specialundervisning i København. Derfor skal der bygges en helt ny skole med plads til 96 elever fra 0. til 9. klasse. Nu er finansieringen på plads