UgensErhverv.dk

Opkøb på plads

Finske Rautakesko ejer 98 procent af norske Norgros med 133 Byggmakker-forretninger

25-07-2005

Finske Rautakesko ejer 98 procent af norske Norgros med 133 Byggmakker-forretninger

Rautakesko, datterselskab i den store finske koncern Kesko, har fået godkendt opkøbet i Norgros AS af de norske konkurrencemyndigheder, hvorved det ligger fast, at Rautakesko nu ejer 98 procent af selskabet.

Opkøbsprisen er fastsat til 952 mio. norske kr. som et maksimum afhængig af den økonomiske udvikling i Norgros i årene 2005-2008. Da transaktionen faldt endeligt på plads, betalte Rautakesko i første omgang 582 mio. norske kr.

Norgros er bedst kendt som ejer af byggemarkedskæden Byggmakker med i alt 133 forretninger, hvoraf Norgros ejer 20, og ejerne af de øvrige Byggmakker-forretninger har en kædeaftale med Nogros.

Byggmakker-forretninger havde i 2004 en omsætning på 7,3 mia. norske kroner, mens omsætningen i Norgros var på 3,9 mia. norske kr.

Uden for Finland hedder Rautakeskos byggemarkeder K-rauta, som er i stor ekspansion i bl.a. Letland. Der er netop åbnet to nye byggemarkeder på henholdsvis 14.000 kvadratmeter og 15.000 kvadratmeter i Riga, og det er planen, at der skal være ialt 30 K-rauta byggemarkeder i Letland.
-jhan

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København