UgensErhverv.dk
Danske broer med til Nordisk BroprisStibro over Ågade i København

Danske broer med til Nordisk Bropris

Broer fra henholdvis København og Silkeborg blev præsenteret ved Nordisk Bropris. Broen ved Ågade i København fik en 2. plads

26-11-2012

Stibroen over Ågade i København og motorvejsbroen over Funder Ådal ved Silkeborg var de to danske bidrag, da Nordisk Vejforum i 2012 uddelte Nordisk Bropris.
Ifølge Christian von Scholten fra NIRAS, der har forestået den ingeniørmæssige projektering af begge broer, lever broerne til fulde op til kriterierne om teknisk nyskabelse, innovation og design. Begge broer har budt på spændende, men meget forskellige, ingeniørmæssige udfordringer:

- Motorvejsbroen over Funder Ådal er med sine 740 meter Nordens længste betonbro bygget ved hjælp af taktvis fremskubning af broelementerne, siger Christian von Scholten og fortsætter:

- Byggemetoden med taktvis fremskubning er særligt velegnet i områder med meget følsom natur, da den reducerer anvendelsen af bygningskraner.

Om stibroen over Ågade i København siger Christian von Scholten:

- Ågade-broen er designet med en så spektakulær og slank konstruktion, at den kun kunne realiseres gennem anvendelsen af avancerede 3-D design- og beregningsværktøjer samt meget stor præcision og planlægning i hele projektgennemførelsen.

FortsættesPriser uddeles hvert 4 år

Nordisk Vejforum uddeler hvert 4. år priser til de bedste nye broprojekter i Norden, og i 2012 foregik prisuddelingen i Reykjavik i Island.
Juryens endelige valg stod mellem broen over Ågade og en anden gangbro, Ypsilonbroen, i den norske by Drammen.
Den norske bro løb med prisen, og broen over Ågade fik dermed en 2. plads.

- kj

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

To 17 meter lange specialdesignede spiralrør skal opsamle og lagre regnvand, som genanvendes i nyt Grundfos-hovedsæde i Bjerringbro

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

I fremtiden vil der være brug for flere pladser til elever, der skal have vidtgående specialundervisning i København. Derfor skal der bygges en helt ny skole med plads til 96 elever fra 0. til 9. klasse. Nu er finansieringen på plads