V. Brøndum lancerer ny miljøvenlig vådsuger. Ronda 370, der renser og genbruger vandet.
23-11-2012
I forbindelse med hultagning i beton og andre diamantbore-/skæreopgaver, hvor der benyttes vand til køling af processen, er der normalt behov for at få vand og slam suget væk med det samme. Denne type opgave stiller store krav til vådsugeren på grund af det store indhold af slibende partikler, og samtidig er der i dag også krav til bortskaffelse af slammet, som langt de fleste steder ikke må lukkes ud i kloaksystemet.
Men nu lancerer V. Brøndum A/S, DK- Silkeborg en helt ny miljøvenlig RONDA 370 vådsuger, som kobles direkte på beton bore-/skæremaskiner og tilfører vand til køling, samtidig med at det beskidte kølevand/betonslam suges op i takt med at det skabes. Vandet renses og genbruges.
Renser boreslammet
Ronda 370 er en kompakt og meget robust vådsuger med et filtrerings- og recirkulationssystem, som gør det muligt at genbruge vandet. En specialdesignet engangsfiltersæk renser boreslammet og det filtrerede vand siver langsom tilbage i maskinens beholder, hvorfra det pumpes videre til betonboremaskinen/saven som frisk kølevand. Denne proces gentages indtil filtersækken er sat til med betonslam.
Filtersækken med betonslam kan derefter bortskaffes efter myndighedernes eller kommunens forskrifter. På denne måde lettes arbejdsprocessen, der spares vand og miljøbelastningen reduceres betragteligt.
Kraftigt sug
RONDA 370er udstyret med en kraftig 1200 W by-pass sugemotor med en løfteevne på 2400 mmVs og et robust kørestel med kraftige hjul, som sikrer, at maskinen er let at transportere, også når der skal bores på 5. sal.
Maskinen kan selvfølgelig også udstyres med standard støvsuger tilbehør og benyttes som heavy duty vådsuger til almindelig rengøring.
- jhn
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Vinduer, døre, trapper og kviste
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Tysk kvalitets siden 1860!
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København
To 17 meter lange specialdesignede spiralrør skal opsamle og lagre regnvand, som genanvendes i nyt Grundfos-hovedsæde i Bjerringbro
I fremtiden vil der være brug for flere pladser til elever, der skal have vidtgående specialundervisning i København. Derfor skal der bygges en helt ny skole med plads til 96 elever fra 0. til 9. klasse. Nu er finansieringen på plads