UgensErhverv.dk
Fokus tilbage på arbejdsmiljøEt bedre arbejdsmiljø giver flere ressourcer til d

Fokus tilbage på arbejdsmiljø

Ved leje af materiel eller præsentation af et tilbud er der mange andre fordele end udelukkende prisen - bl.a. arbejdsmiljø og sikkerhed

22-11-2012

Ramirents materielkonsulenter oplever i stigende grad, at der er stort fokus på prisen alene, når kunderne skal leje materiel eller præsenteres for et tilbud. Men der kan være mange fordele ved at fokusere på arbejdsmiljø og sikkerhed, også hvad prisen angår.
Derfor koordinerede Ramirent i samarbejde med totalentreprenørfirmaet Jönsson a/s, et arbejdsmiljøkursus, hvor et udvalg af Jönssons byggepladsledere, tømrere og murere blev inviteret til et 3 timers arrangement.
Her var der fokus på, hvordan man kan forbedre arbejdsmiljøet i hverdagen med indslag fra ergoterapeut fra Alectia, Byggeriets Arbejdsmiljøbus (Bam-bus) og ikke mindst Ramirent selv. Ramirent fremviste bl.a. nogle af de tekniske hjælpemidler, maskiner og materiel, hvor arbejdsmiljøet er i højsædet, og som dermed sikrer, at arbejderne skånes mest muligt i hverdagen.

FortsættesFærre sygedage, mere sikkert

Grundet stigende krav til planlægning og hensyntagende til medarbejdernes fysiske og psykiske arbejdsmiljø har Jönsson valgt at øge fokus på ergonomi og hjælpemidler. Og dette arbejdsmiljøkursus var Jönssons første tiltag.

- Ved at gøre brug af løfteredskaber og andre hjælpemidler sikrer man, at håndværkerne ikke overbelastes, slides ned eller skades, og det kan betyde færre sygedage. I det hele taget betyder det, at medarbejderne får flere ressourcer til det arbejde, som maskinerne ikke kan klare. På den måde kan arbejdet udføres mere sikkert, og ofte også mere effektivt på sigt, fortæller Johnny Jørgensen, Fleet Manager hos Ramirent.

Flere arrangementer fremover

Kurset, som blev gennemført på Ramirents hovedkontor i Greve, var meget praksis-orienteret, idet deltagerne i forvejen havde personlige erfaringer med de emner, der blev behandlet. På den måde kunne de fleste nikke genkendende til de problemstillinger og situationer, som blev gennemgået af eks. ergoterapeuten eller løst ved praktisk anvendelse af Ramirents tekniske hjælpemidler.

- Der var overraskende stort engagement hos alle fremmødte. Deltagerne havde en meget åben indstilling til hele arrangementet og deltog aktivt i både øvelser og afprøvning af maskiner. Der var faktisk for lidt tid, så stor var interessen, fortæller René Tietze, initiativtager og materielkonsulent hos Ramirent.

Arrangørerne bag er da også enige om, at det var et meget vellykket initiativ, der forhåbentlig kan bidrage til at forbedre arbejdsmiljøet i branchen. Derfor er det også Ramirents tanke, at lave tilsvarende arrangementer med andre kunder i fremtiden. På den måde kan kendskabet til de muligheder, der forbedrer både sikkerhed, arbejdsmiljø og effektivitet blive spredt til flest mulige.

- kj

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

To 17 meter lange specialdesignede spiralrør skal opsamle og lagre regnvand, som genanvendes i nyt Grundfos-hovedsæde i Bjerringbro

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

I fremtiden vil der være brug for flere pladser til elever, der skal have vidtgående specialundervisning i København. Derfor skal der bygges en helt ny skole med plads til 96 elever fra 0. til 9. klasse. Nu er finansieringen på plads