UgensErhverv.dk

En succes er aflivet

Dansk Byggeris nekrolog over endnu en grøn succes, som regeringen har sat stopper for

16-11-2012

Et næsten samlet Folketing vedtog torsdag en strategi for solceller og andre små anlæg til vedvarende energi, som reelt er et gravskrift over en succes, som aldrig fik lov at folde sig ud.

Med energisektoren i spidsen er det seneste års solcellesucces med held blevet markedsført som et boom og som et vanvidsræs, der skal stoppes eller i det mindste bremses. Men reelt har udbygningen kun lige akkurat været stor nok til at holde liv i 2035-målene for vedvarende energi.

Selvom solceller står for langt under én procent af elproduktionen i Danmark, har man følt, at denne trussel skulle elimineres, så energiselskaberne fortsat ugenert kan producere danskernes strøm.

Nu er nettomålerordningen, som vi kender den, lagt død. Det betyder, at danskerne ikke længere kan producere strøm med deres solceller, når solen skinner, og efterfølgende bruge strømmen, når de har behov. I stedet har man indført en løsning, hvor overskudsstrøm skal sælges ud på nettet og efterfølgende købes tilbage til en betydeligt højere pris.

Direktør Michael H. Nielsen fra Dansk Byggeri forstår selvsagt ikke forliget.

- Aftalen tvinger solcelleejerne til i fremtiden at lægge så stor en del af deres strømforbrug som muligt midt på dagen, hvor de færreste er hjemme, men hvor der samtidig er en kæmpe efterspørgsel efter strøm til erhvervslivet. Det giver ikke mening, og jeg har endnu ikke mødt en politiker, der kunne forklare mig visdommen bag den konstruktion.

Fortsættes ...



- Aftalen ændrer radikalt på økonomien ved at investere i solcelleanlæg, og branchens virksomheder har allerede nu oplevet et fuldt stop for nye ordrer og massiv afbestilling af allerede afgivne ordrer på solcelleanlæg til private.

- I bedste fald vil aftalen give en tilbagebetalingstid på 18 år for investeringer i nye solcelleanlæg - uanset om det er parcehusejere, boligforeninger eller hele bysamfund, som investerer i solcellerne. Det kræver ikke nogen stor krystalkugle at forudse en fuldstændig opbremsning af solmarkedet fra og med torsdag eftermiddag i denne uge.

- Den danske solcellebranche fik aldrig muligheden for at udvikle sig og sit marked i en grad, så det kunne blive selvbærende. Konsekvensen er, at de danske producenter af solløsninger nu lukker, og at mange hundrede håndværksvirksomheder, som har klaret krisen ved at tage fat på solcellemontering, nu igen står uden opgaver. Dermed kan vi vinke farvel til 4.000 grønne job.

- Det er ikke bare beklageligt for jobskabelsen og visionen om en øget dansk energiforsyning baseret på vedvarende energikilder. Det lukker også effektivt for en mulig dansk styrkeposition i forhold til udvikling og eksport af fx bygningsintegrerede solcelleløsninger. Vi må desværre konstatere at der er langt fra skåltalerne til den politik, der føres ud i livet, slutter Michael H. Nielsen.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

To 17 meter lange specialdesignede spiralrør skal opsamle og lagre regnvand, som genanvendes i nyt Grundfos-hovedsæde i Bjerringbro

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

I fremtiden vil der være brug for flere pladser til elever, der skal have vidtgående specialundervisning i København. Derfor skal der bygges en helt ny skole med plads til 96 elever fra 0. til 9. klasse. Nu er finansieringen på plads