UgensErhverv.dk

Ny praksis for betonblanding

Beton skal fremover blandes efter europæiske regler tilpasset danske forhold.

01-07-2005

Når der fremover konstrueres og bygges med beton skal det foregå efter de europæiske normer, og det betyder, at mange af de gamle prøvningsmetoder erstattes af nye.

En række leverandører af færdigblandet beton, producenter af betonelementer og betonentreprenører skal derfor lægge deres kvalitetsstyringssystem om, og samtidig skal mange rådgivende ingeniører ændre deres beskrivelse af betonarbejder.

Det er konsekvensen af de nye tillæg til Bygningsreglement og Småhusreglementet, som erstatter den hidtidige standard DS 481 med den europæiske DS/EN 206-1 og DS 2426.
Sidstnævnte tillæg er den danske tillempning til den europæiske standard, som Dansk Standard og betonbranchen har udarbejdet.
Flere steder i den europæiske standard henvises til ”regler på anvendelsesstedet”, hvor nationale regler i stedet træder i kraft.

De nye standarder kan kun bruges samlet og ikke enkeltvis, og med dem bortfalder DS referencen til DS 481 ”Beton. Materialer” fra 15. januar 2006.


- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

En multiarena med plads til 1700 tilskuere skal stå klar i Ølstykke i 2028. Gråkjær er totalentreprenør på arenaen, der bliver ny hjemmebane for ligahåndboldklubben Høj Elite, og som samtidig skal give lokale foreninger bedre rammer

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Omkring 30 procent af de leverancer, transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen kører for NorDan, bliver kørt med elektriske lastbiler, og det tal forventes at stige eksplosivt det kommende år