Arbejdstilsynet overtager arbejdsopgaver fra politiet, og Dansk Byggeri vurderer, at forliget vil medføre en mere kontant og effektiv indsats mod snyd
09-11-2012
Regeringen præsenterer nu et forslag, som først og fremmest udvider Arbejdstilsynets beføjelser. Fremover kan Arbejdstilsynet udstede administrative bøder på byggepladsen, når der registreres overtrædelser. Det har hidtil været en politiopgave, og en noget mere langsommelig proces.
- Det er et udmærket forslag. Vi ved, at problemerne er der, og at de er ”flygtige”, hvis der ikke bliver slået hurtigt og effekt til. Og det er naturligt at samle indsatsen omkring Arbejdstilsynet, som er der i forvejen, og udvide deres beføjelser til at skride ind, når der registreres ulovligheder, siger adm. direktør i Dansk Byggeri, Lars Storr-Hansen.
Forliget mellem regeringen og Enhedslisten handler især om at gøre indsatsen mod de ulovlige forhold på arbejdsmarkedet mere effektiv, og forliget omfatter også en række forslag, der skal gøre RUT-registrering (registrering af udenlandske tjenesteydere) mere smidig og oplysningerne mere relevante, ligesom der sker en udvidelse af hvervepligten til også at omfatte rengøringsområdet.
Fortsættes ...
- Det er meget fornuftigt at give RUT-systemet et gennemsyn. Det har været længe undervejs, og der har været besværligheder og uhensigtsmæssigheder i systemet. Det ser ud til, at de forslåede ændringer har fokus på at lette adgangen og administrationen af systemet, så der bliver færre undskyldninger for ikke at sikre korrekt RUT-registrering. Det kan vi selvfølgelig fuldt ud tilslutte os, siger Lars Storr-Hansen og tilføjer:
- Vi har igen og igen peget på, at der er et sort og ulovligt marked, hvor der er massive problemer i forhold til arbejdsmiljø, skattelovgivning og i forhold til kvaliteten af arbejdet. Det foregår desværre i stor skala ude på villavejene, og vi håber på, at forliget vil styrke indsatsen og håndhævelsen af de danske regler og dermed sikre bedre og mere fair konkurrenceforhold.
- mir
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Læs marts 2026 udgaven her
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Vinduer, døre, trapper og kviste
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København
To 17 meter lange specialdesignede spiralrør skal opsamle og lagre regnvand, som genanvendes i nyt Grundfos-hovedsæde i Bjerringbro
I fremtiden vil der være brug for flere pladser til elever, der skal have vidtgående specialundervisning i København. Derfor skal der bygges en helt ny skole med plads til 96 elever fra 0. til 9. klasse. Nu er finansieringen på plads