UgensErhverv.dk

Skal holde sig til kommunale opgaver

Dansk Byggeri har fået ret i en klagesag mod Bornholms Regionskommune om at Vej og Park Bornholm ikke må udføre arbejde for private

08-11-2012

I klagesag indgivet af Dansk Byggeri har Statsforvaltningen slået fast, at Bornholms Regionskommune ikke kan udføre mindre vedligeholdelsesopgaver og foretage snerydning og pleje grønne områder for private.

- Det er også en vigtig principiel afgørelse, som vi formoder, at de ansvarlige for offentlige entreprenørvirksomheder i alle dele af landet vil rette ind efter. Der er ifølge afgørelsen ingen undskyldning for at påtage sig opgaver for private, som allerede varetags af private virksomheder, siger juridisk afdelingschef Henrik Fausing, Dansk Byggeri.

Han henviser hermed blandt andet til, at Statsforvaltningen ikke anerkender, at de kommunale entreprenører går i gang med snerydning for private, når de kommunale veje endnu ikke er ryddet. I afgørelsen skriver Statsforvaltningen således: Det tilføjes, at snerydning for private på et tidspunkt, hvor offentlige veje var lukkede på grund af sne i hvert tilfælde ikke kan anses for en lovlig udnyttelse af overkapacitet.

Fortsættes ...


Baggrunden for sagen er henvendelser, som Dansk Byggeri har fået fra Bornholmske entreprenører, der måtte se på, mens Bornholms Regionskommune anlagde privat parkeringsplads.

- Det er ifølge afgørelsen klart ulovligt. Men sagen gav os samtidig anledning til at få prøvet grænserne for kommunalfuldmagtsreglerne med det formål at få Statsforvaltningen til at indskærpe reglerne over for kommunen og få afklaret, hvilke sanktionsmuligheder, der er i forhold til den slags overtrædelser, siger Henrik Fausing.

I Dansk Byggeri er der naturligvis stor tilfredshed med den klare afgørelse, som betyder, at kommunerne ikke kan konkurrere med de private entreprenører på entreprenøropgaver for private.

- Vi må sige tillykke til de bornholmske entreprenører og sende advarslen videre til alle kommuner. Men vi må samtidig beklage, at denne sag har taget lige godt tre år at gennemføre. Det er urimelig lang tid, så man kan konkluderende sige, at nok kan man gennemføre en sag ved Statsforvaltningen, men det tager meget tid og en vedholdende indsats at nå til bunds i de kommunale akter - også uforholdsmæssig lang tid, slutter Henrik Fausing.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

To 17 meter lange specialdesignede spiralrør skal opsamle og lagre regnvand, som genanvendes i nyt Grundfos-hovedsæde i Bjerringbro

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

I fremtiden vil der være brug for flere pladser til elever, der skal have vidtgående specialundervisning i København. Derfor skal der bygges en helt ny skole med plads til 96 elever fra 0. til 9. klasse. Nu er finansieringen på plads