UgensErhverv.dk
Konference om fremtidens KøbenhavnBåde danske og internationale investorer har fokus

Konference om fremtidens København

København er en by i rivende udvikling med offentlige investeringer for mere end 60 milliarder kr. på vej, og nu sætter konference fokus på mulighederne

05-11-2012

København er en by i rivende udvikling med offentlige investeringer for mere end 60 milliarder kr. på vej og mere end 50 aktuelle planlægningsforløb. Det åbner nye og spændende muligheder for aktører inden for bygge- og ejendomsbranchen.

Derfor afholder Estate Media torsdag den 22. november en konference, der skaber overblik over de mange tiltag og deres konsekvenser for bygge- og ejendomsbranchen og andre med interesse for hovedstadens udvikling.

- Både danske og internationale investorer ser en markant stigende befolkning og et voksende behov for tidssvarende boliger som det helt rigtige grundlag for at rykke ind i København netop nu – ofte som del af en nordisk strategi eller som anker i en dansk ekspansion, siger chefredaktør Kamilla Sevel, Estate Media, der også er konferencens faglige tilrettelægger.

Bud på, hvor pengene investeres
Konferencen åbnes af Københavns teknik- og miljøborgmester Ayfer Baykal. Dertil vil yderligere en række nøglepersoner, som netop nu sidder med investeringerne, planlægningen og udviklingen af København, komme med deres bud på, hvor det er mest interessant at investere og udvikle byen.

Kamilla Sevel noterer samtidig, at der også på erhvervssiden er stigende interesse for København.

- Udlejningen af moderne lokaler går godt, og der er efterspørgsel på nye domiciler samtidig med, at store koncerner er i markedet. Afkastet er stabilt med faldende tendens på grund af den store efterspørgsel, og lejepriserne er stigende på de bedste beliggenheder både indenfor kontor og butik, siger Kamilla Sevel.



Nye byggemuligheder
Omvendt er den strukturelle udfordring voksende i takt med et stigende spread mellem 1. og 2. klasses beliggenheder.

Konferencen ser derfor også nærmere på, hvad kommer det til at betyde for markedet, at der inden længe kommer yderligere byggemuligheder flere steder i København, og hvad den konkrete udvikling vil blive. Kommer de enkelte kvarterer til at konkurrere eller vil København formå at tiltrække så mange virksomheder, at der bliver brug for både Nordhavn, Ørestad, Carlsberg, Grønttorvet og Sydhavnen? Og hvordan kan branchen bidrage til væksten i København – bortset fra selvfølgelig at sætte nogle projekter i gang.

- jhn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

To 17 meter lange specialdesignede spiralrør skal opsamle og lagre regnvand, som genanvendes i nyt Grundfos-hovedsæde i Bjerringbro

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

I fremtiden vil der være brug for flere pladser til elever, der skal have vidtgående specialundervisning i København. Derfor skal der bygges en helt ny skole med plads til 96 elever fra 0. til 9. klasse. Nu er finansieringen på plads