UgensErhverv.dk
Hold indeklimaudgifterne nedeServiceaftale kan sikre boligejere mod økonomiske

Hold indeklimaudgifterne nede

Ny serviceaftale giver boligforeninger og dens beboere helt nye muligheder for et bedre indeklima

17-10-2012

Efterhånden som vi bliver stadig mere bevidste om de alvorlige sundhedsmæssige konsekvenser, et usundt indeklima har, øges presset samtidig også på landets boligforeninger. Boligforeningerne oplever stærkt stigende udgifter til undersøgelse og afhjælpning af indeklimaproblemer, og der er intet, som tyder på, at de vil aftage igen. Tværtimod.

Forsøger man at udskyde løsningen af problemet, ender man desværre alt for ofte med langt mere omfattende og dyre skader på ejendommene, der i mange tilfælde kunne have været afhjulpet med rådgivning og ændret adfærd, hvis de var blevet fanget rettidigt.

Aftale giver tryghed
Ingeniørfirmaet OBH-Gruppen lancerer derfor som noget nyt OBH Indeklima Serviceaftale til boligforeninger, andelsboligforeninger og ejerforeninger – stor som lille. Serviceaftalen giver for et fast månedligt beløb tryghed og sikkerhed i foreningen ved at sikre beboerne adgang til professionel byggeteknisk support og rådgivning. Det er en proaktiv tilgang til at håndtere indeklimaproblemer, og man vil i mange tilfælde undgå de meget dyre skader på ejendommene. Og nok så vigtigt får beboerne vished for, at de lever i et sundt byggeri.



Sikret mod overraskelser
Indeklima Serviceaftalen er samtidig et godt redskab i planlægningen og styringen af boligforeningens løbende drift, da en OBH Indeklima Serviceaftale beskytter mod de uforudsete omkostninger. Foreningerne kan med andre ord sikre sig selv og sine beboere for et mindre fast månedligt beløb.

- jhn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

To 17 meter lange specialdesignede spiralrør skal opsamle og lagre regnvand, som genanvendes i nyt Grundfos-hovedsæde i Bjerringbro

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

I fremtiden vil der være brug for flere pladser til elever, der skal have vidtgående specialundervisning i København. Derfor skal der bygges en helt ny skole med plads til 96 elever fra 0. til 9. klasse. Nu er finansieringen på plads

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger