Dansk Byggeri roser børne- og undervisningsministeren, fordi hun nu støtter branding og talentudvikling af eleverne på erhvervsuddannelserne
12-10-2012
For lærlingene på erhvervsuddannelserne er det nu, det gælder om at slibe saksen, dyppe penslen og dreje skruetrækkeren på den helt rigtige måde. SkillsDenmark, som afholder Danmarksmesterskab for lærlinge, DM i Skills, har netop fået to millioner kroner om året til drive organisationen for.
Børne- og Undervisningsministeren , Christine Antorini, understreger, at hun agter at fortsætte bevillingen de næste tre år.
Bidraget sikrer, at Danmarksmesterskabet fortsat kan afholdes hvert år, så talentudviklingen blandt lærlinge på erhvervsuddannelserne øges. Dansk Byggeri mener, det er sundt at prioritere talentudviklingen.
- Det er vigtigt, at vi skaber rammer, hvor de unge får mulighed for at yde deres ypperste. På den måde forbedrer de deres faglige niveau. SkillsDenmark er en oplagt mulighed for at støtte talentudviklingen, for herigennem er vi med til at sikre et højt fagligt niveau på vores erhvervsuddannelser, siger direktør i Dansk Byggeri, Michael H. Nielsen.
Fortsættes ...
SkillsDenmark fandt sted første gang i 2011, og fremover holdes det hvert år i januar. De første to år fandt arrangementet sted i Odense, men næste gang er det i Aarhus, at lærlingene får sved på panden i dysten om at blive Danmarksmester inden for netop deres fagområde. Mange af de kommende Danmarksmestre får også en billet til VM i Skills, der afholdes i Tyskland i juli 2013.
- Vi synes, det er rigtig godt, at SkillsDenmark flytter rundt i landet. Når de kommende elever fra de forskellige landsdele ser lærlinge kæmpe om at vinde Danmarksmesterskabet, giver det dem en unik mulighed for at stifte bekendtskab med de mange spændende erhvervsuddannelser, der findes. De besøgende får en inspirerende oplevelse, der nok giver stof til eftertanke, når de skal træffe deres uddannelsesvalg, siger Michael H. Nielsen.
Det næste Danmarksmesterskab finder sted den 24.-26. januar i NRGI Park og Arena i Aarhus.
- mir
Tagdækkernes faldsikringssystem
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Fra Typehus til Drømme Villa
Vinduer, døre, trapper og kviste
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
To 17 meter lange specialdesignede spiralrør skal opsamle og lagre regnvand, som genanvendes i nyt Grundfos-hovedsæde i Bjerringbro
I fremtiden vil der være brug for flere pladser til elever, der skal have vidtgående specialundervisning i København. Derfor skal der bygges en helt ny skole med plads til 96 elever fra 0. til 9. klasse. Nu er finansieringen på plads
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger