UgensErhverv.dk

Ny energisparepakke løser ejer-lejer paradoks

Bred politisk enighed om en ny energisparepakke, som vil gøre det mere attraktivt at energirenovere de private lejeboliger

12-10-2012

Det er lykkes boligminister Carsten Hansen at samle folketingets partier om en aftale, som skal give både ejere og lejere økonomisk gavn af energirenoveringer. Kun Liberal Alliance står uden for aftalen.

- Det er nærmest en gordisk knude, som Carsten Hansen nu har løsnet. I mange år har udlejere manglet et økonomisk incitament til at investere i energirenoveringer, fordi lejeren får gevinsten ved de reducerede energiomkostninger. Den del af aftalen fortjener stor anerkendelse, siger direktør i Dansk Byggeri Michael H. Nielsen og fortsætter:

- Det er positivt endeligt at få slået hul på det ejer-lejer paradoks, vi har sloges med i så i mange år. Vi ved, at rigtig mange af de private udlejningsboliger er bygget før der blev stillet energikrav, og der er derfor store potentialer for energiforbedringer.

For Dansk Byggeri samler interessen sig om tre initiativer i pakken:
For det første, at udlejer kan forhøje lejen ved genudlejning af en ejendom med en energimærkning på A-D, eller hvis der er gennemført energiforbedringer i hele ejendommen svarende til mindst 400 kr. pr. kvadratmeter.

Fortsættes ...



For det andet, at udlejer kan kræve en større lejeforhøjelse end efter de gældende regler, så udlejer kan lade hele investeringen, også fremtidigt sparede vedligeholdelsesudgifter, indgå i beregning af lejeforhøjelsen. Dog maksimalt til størrelsen af den dokumenterede besparelse for lejeren.

For det tredje, at lejer får forhøjet råderetsbeløbet for den godtgørelse, der kan opnås ved fraflytning, hvilket udvider lejerens muligheder for at lave energibesparende foranstaltninger.

- Den nye energisparepakke skal evalueres to år efter initiativerne er trådt i kraft, og det er rigtig fornuftigt. Vi bliver nødt til at følge udviklingen og dermed sikre, at vi også har fået de politiske værktøjer, som reelt sætter gang i energiforbedringer i den private udlejningssektor, som efterhånden har opbygget et større efterslæb, påpeger Michael H. Nielsen.

Lovforslaget, der udmønter energisparepakken, fremsættes i december 2012.
Læs mere om

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

To 17 meter lange specialdesignede spiralrør skal opsamle og lagre regnvand, som genanvendes i nyt Grundfos-hovedsæde i Bjerringbro

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

I fremtiden vil der være brug for flere pladser til elever, der skal have vidtgående specialundervisning i København. Derfor skal der bygges en helt ny skole med plads til 96 elever fra 0. til 9. klasse. Nu er finansieringen på plads

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger