UgensErhverv.dk
Ni rendegravere til nordjysk entreprenørDe to seneste New Holland rendegravere ud af ni er

Ni rendegravere til nordjysk entreprenør

Nordjysk entreprenør har haft den store pung fremme med indkøb af ni rendegravere alene i år

09-10-2012

Evnen til både at grave, læsse og flytte sig selv på hjulene er nogle af nøglepunkterne for Vennelyst Ingeniør- og Entreprenørforretning, når firmaet fortsat vælger at have et stort antal rendegravere. Alene i 2012 har S.D. Kjærsgaard leveret ni New Holland rendegravere, og firmaet råder i alt over ca. 30 rendegravere.

- Vi arbejder fra Aalborg til Skagen og fra øst til vest nord for Limfjorden, så det er et forholdsvis stort arbejdsområde. Derfor er det vigtigt, at maskinerne kan flytte sig selv, så vi ikke skal rundt med trailere eller blokvogne, siger Jan-Iver Christiansen, der er indehaver af Vennelyst Ingeniør- og Entreprenørforretning, som har kørt med New Holland i mange år og tidligere med forgængeren Ford.

Nye modeller bruger mindre brændstof
Han fremhæver rendegraveren, fordi den kan bruges til mange typer opgaver og dermed giver en højudnyttelse. Og det er der brug for. For Vennelyst er et meget alsidigt entreprenørfirma med mange opgaver indenfor ledningsarbejde, fjernvarme og kloak, hvor rendegraveren er meget velegnet, men også ved belægningsarbejde er det en maskine, som mandskabet gerne vil have med ud, så afretningen går let.

- Vi er ret trofaste mod New Hollands rendegraver, fordi det er en driftssikker maskine, og så har de nye modeller et meget lavere brændstofforbrug end tidligere. Det vægter meget. Vi kører jo med maskinerne hver eneste dag, så brændstof er en vigtig driftsudgift, siger Jan-Iver Christiansen, der typisk udskifter maskinerne efter 6.000 driftstimer eller ca. fem år.


Vi holder pris og tid
Vennelyst Ingeniør- og Entreprenørforretning har i dag ca. 170 medarbejdere og spreder sig over et meget bredt felt af entreprenør- og anlægsopgaver som eksempelvis tungt jordarbejde, grønt anlægs- og plejearbejde, TV-inspektion af kloaker, slamsugning, vognmandsforretning og nedbrydningsarbejde.

- Du skal hellere spørge andre om vores styrker, men hvis jeg selv skal sige det, så er det vel vores pålidelighed. Når vi har givet en pris og en tid, så overholder vi det. Den pålidelighed og loyalitet overfor kunderne, har vi nydt godt af de seneste år, hvor der knap har været så travlt.

- jhn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

Gigantiske rør skal genbruge regnvand

To 17 meter lange specialdesignede spiralrør skal opsamle og lagre regnvand, som genanvendes i nyt Grundfos-hovedsæde i Bjerringbro

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

Specialskole til næsten en halv milliard skal opføres i Ørestad

I fremtiden vil der være brug for flere pladser til elever, der skal have vidtgående specialundervisning i København. Derfor skal der bygges en helt ny skole med plads til 96 elever fra 0. til 9. klasse. Nu er finansieringen på plads

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger